مزاج شناسی

فیلم و سریال مناسب مزاج شما چیست؟

بیان رابطه بین مزاج شما و نوع فیلمی که می‌بینید!

شاید برای شما عجیب باشد اما باید بدانید که حتی بین مزاج شما و نوع فیلمی که تماشا می‌کنید رابطه وجود دارد. در این مقاله سعی کرده‌ایم طیف فیلم‌های مناسب برای هر مزاج را معرفی کنیم. یکی از ارزان‌ترین، رایج‌ترین و دم‌دست‌ترین تفریح‌ها و سرگرمی‌های ما ایرانی‌ها تماشای فیلم و سریال است. اهل سینما رفتن هم که نباشیم (سعی کنیم که باشیم!) به‌لطف همه‌گیر شدن اینترنت پرسرعت و افزایش تولید سریال‌های تلویزیونی و مؤسسات نمایش خانگی، انبوه سریال‌ها و فیلم‌های‌ ایرانی و خارجی، زمینه‌ی خوبی برای سرگرمی ما خصوصاً در این ایام قرنطینه خانگی، فراهم کرده‌اند.

البته که مثل بیشتر موارد مشابه، فزونی گزینه‌ها انتخاب را سخت می‌کند. کدام برنامه‌ی تلویزیونی یا کدام فیلم ارزش دیدن دارد؟ «شهرزاد»، «عاشقانه» یا «آقازاده»؟ ترس و هیجان «احضارِ» جیمز وان به مذاق‌مان خوش می‌آید یا دلهره و تعلیق «درخششِ» کوبریک؟! اما حال بیایید از یک دریچه دیگر به این موضوع نگاه کنیم، به نظر شما چطور بفهیم فیلم یا سریالی باب مزاج ماهست یا نه؟ 

چرا باید دیدن فیلم و سریال هم متناسب با مزاج ما باشد؟

انواع مزاج
انواع مزاج

فیلم و سریال‌ها هم با ایجاد حالات روانی در بدن، روی وضعیت جسمانی افراد موثرند؛ برای هر مزاجی، فیلم و سریال خاصی توصیه می‌شود تا با ایجاد حالات روانی مناسب، به سلامت روحی و جسمی فرد کمک شود.

مزاج حالات روحی و روانی، عاملی مؤثر در سلامتی و تعادل انسان

 • طب سنتی در کنار دیگر عوامل موثر در سلامتی و تعادل انسان، در درمان بیماری، به حالات روحی و روانی فرد و مزاج این حالات، توجه لازم را دارد.
 • هر کس با توجه به مزاج خود قادر خواهد بود حتی المقدور عواطف و حالات روانی خود را کنترل کرده، یا از قرار گرفتن در شرایط به وجود آورنده  و یا تشدید کننده اجتناب کند.

مثال :

 • شخص صفراوی مزاج (گرم و خشک ) باید از قرار گرفتن در شرایطی که موجب هیجان و یا خشم او شود، حتی المقدور اجتناب کند.
 • یا شخص سوداوی مزاج (سرد و خشک ) باید از قرار گرفتن در شرایطی که باعث تشدید غم و اندوه می شود، جدا پرهیزکند.
بیشتر بخوانید
چرا باید مزاج حالات روحی و روانی را بشناسیم؟

مزاج شما چیست؟

مزاج شناسی
مزاج شما چیست؟

دموی‌های خوش مشرب و خونگرم

کسانی که مزاج گرم و مرطوب دارند معمولا خوش صحبت و خوش مشرب هستند. از دیگر خصوصیات مزاج دموی، روابط عمومی بالا است. این افراد غالبا آرام اند، دیر عصبانی می‌شوند اما اگر عصبانی شوند شدت و میزان عصبانیت شان زیاد است.

چه فیلم و سریالی مناسب دموی مزاج‌ ها است؟

افراد دارای مزاج گرم و تر (دموی) بهتر است:

 • فیلم‌های خیلی شاد و کمدی و هیجانی نبینند، چون مزاج شادی و هیجان گرم است و گرمی مزاج این افراد را تشدید و از حالت اعتدال خارج می‎کند.
 •  فیلم‌های متعادل و خانوادگی و احساسی ملایم، کمی هم ترسناک و حزن‌آور مناسب است.

صفراوی‌های سرعتی

از طرفی افرادی که صفراوی هستند یعنی مزاج‌شان گرم و خشک است غالباً تند و تیز عمل می‌کنند، زود عصبانی و برانگیخته می‌شوند و سرعت عمل بالایی در کارهایشان دارند. از دیگر مشخصات مزاج صفراوی می‌توان به این ویژگی‌ها اشاره کرد که این افراد در تصمیم گیری‌ها سریع الانتخاب هستند، طاقت گرما ندارند و گاهی سر به هوا می‌شوند و غالباً به خاطر عجله‌ای که دارند کم دقت به نظر می‌رسند.

چه فیلم و سریالی مناسب صفراوی مزاج‌هاست؟

در انتخاب فیلم برای افراد دارای مزاج گرم و خشک (صفراوی) باید به نکات زیر توجه داشت

 • فیلم‌های پرهیجان و خشن خوب نیست چرا که مزاج خشم و هیجان، خود گرم و خشک است.
 • فیلم‌های کمدی، عاشقانه و احساسی ملایم، حتی تا حدودی ناراحت کننده، برای این افراد مناسب است و از شدت گرمی وجودشان می‌کاهد.

بلغمی‌های شیرینی دوست

مردان و زنانی که در گروه بلغمی‌ها قرار می‌گیرند، دارای مزاج سرد و تر هستند. اغلب فربه و چاق بوده و میزان چربی در بدنشان زیاد است. از نشانه‌های مزاج بلغمی می‌توان به این موارد اشاره کرد که این افراد ‌غالبا دهنی مرطوب دارند و خوش خواب‌اند و میل به خوردن شیرینی در آن‌ها زیاد است. این گروه در زمستان چندان راحت نیستند. آن‌ها کمتر عصبانی می‌شوند و غالبا آرام و صبورند و فراموشی زیاد سراغ‌شان می‌آید.

چه فیلم و سریالی مناسب بلغمی مزاج‌هاست؟

 افراد دارای مزاج سرد و تر (بلغمی) در انتخاب فیلم به نکات زیر توجه کنند:

 • فیلم‌های احساسی و عاشقانه یا ناراحت کننده و ترسناک به خاطر مزاج سردی که دارند، مناسب نیست.
 • در عوض هر فیلم و صحنه هیجانی، خشن و پرحادثه یا کمدی که بر گرمی و حرارت وجودی این افراد بیفزاید، برای‌شان مناسب است.

سوداوی‌های دوراندیش

افرادی که مزاج سرد و خشک دارند، سوداوی مزاج‌اند و همانطور که از مزاج‌شان برمی‌آید معمولا پوستی خشک دارند. از ویژگی‌های افراد دارای مزاج سوداوی می‌توان به این موارد اشاره کرد: عاشق هوای گرم بوده، دقیق و منظم هستند و معمولاً حسابگران خوبی در کار و زندگی‌اند. سوداوی‌ها لاغرند و خوابی بسیار سبک دارند. فکر و خیال زیاد سراغ‌شان می‌آید و یکی از ویژگی‌های آنها سیاهی و تیرگی دور چشم است.

چه فیلم و سریالی مناسب سوداوی مزاج‌ ها است؟

فیلم و سریال
فیلم و سریال مناسب مزاج شما

افراد دارای مزاج سرد و خشک (سوداوی) در انتخاب فیلم بهتر است به نکات زیر توجه کنند:

 • فیلم‌های ترسناک و حزن آور و خشن نبینند.
 • فیلم‌های کمدی و کمی نگران کننده، برای این افراد مناسب است.
بیشتر بخوانید
لباس هایی به رنگ مزاج خود انتخاب کنید

حرف آخر…

شاید الان خیلیا با خودتون بگید، فیلم که هیجان نداشته باشه به درد نمی‌خوره یا دموی‌های اهل بگو و بخند مگه می‌تونن فیلم غمگین ببینن و هزاران اما و اگر دیگه. اما باید بدونید که  هر چیزی در حد اعتدالش خوبه، اگر شما برخلاف مزاجتون، مدام به دیدن یک فیلم هیجانی یا خیلی شاد عادت دارید، بهتر است جوانب اعتدال را نیز رعایت کنید، چون بعضی از فیلم‌ها اثر بد خود را به مرور زمان و در صورت تکرار زیاد بر جای می‌گذارند.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۵ (۳ رای)
منبع
تیم محتوایی طبایعدکتر الهام پارسا

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (3 رای)

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. من که نفهمیدم چون از هر کدام از این مزاج ها یک یا چندتاشو دارم ! ولی خب چون برام دعا گرفتن و اینا کلا مزاج و اینا بهم ریخته ۲۴ ساعت شبانه روز نفخ هستم ! احساساتم بهم ریخته نه شاد هستم نه ناراحت ! هیچ هدفی تو زندگیم ندارم ! و نمیدونم دیگه چیکار باید بکنم ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *