مواد زائد و ضروری

فواید بادکش برای حجامت

شرح روش صحیح بادکش کردن از نگاه طب سنتی

شیوه بادکش کردن

یک لیوان یک بار مصرف ـ مخصوص حجامت ـ را روی موضع حجامت قرار دهید. با دستگاه مکش، هوای درون لیوان را تخلیه کنید. خلاء ایجاد شده در لیوان و وجود فشار هوای محیط سبب کشیده شدن پوست بیمار به داخل لیوان می‌شود و لیوان در محل خود ثابت و محکم می‌شود.

دانستنی های لازم پیش از حجامت را اینجا بخوانید

در واقع در این روش، ما یک بار بادکش می کنیم امّا قدرت مکش را کم کم زیاد می کنیم و بین هر مرحله بادکش، مدّت کوتاهی فاصله انداخته شود. با هر بار جدا کردن لیوان از پوست، این فرصت را به خون رقیق و تمیز می دهیم که با بر جای گذاشتن رسوبات خود، از منطقه خارج شود و ورود خون جدید به موضع حجامت تسهیل می شود.

۲ نکته بسیار مهم در مورد نحوه بادکش کردن قبل از حجامت این است که

  1. این کار باید به تدریج و مرحله به مرحله انجام شود.  این نکته بسیار مهم در منابع مختلف طبّ سنّتی مورد تاکید قرار گرفته است: «چیزى که در تخفیف درد حجامت مؤثر است این است که در دفعه اوّلی که شاخ حجامت را می گذارند کم و سبک بمکند و در مرتبه دوم و سوم بیشتر از قبل مکیده شود.» «و شاخ حجامت بگذارد و آرام آرام بمکد و خورده خورده شدیدتر بمکد.» «در اوّلین بار که بادکش می گذاری باید سبک باشد و زود برکنده شود. بعد به تدریج طول بده و باز هم زمان را طولانی تر کن. تا ماده لطیف یک باره کشیده نشود  زیرا مادّه لطیف در اثر بادکش زودتر حرکت می کند و در موضع جمع می شود.
  2. در ابتدا مدّت بادکش باید کوتاه باشد و به تدریج بر قدرت و مدّت آن بیفزایند تا اخلاط غلیظ نیز به تدریج حرکت کرده در آنجا جمع شوند.» منفعت این کار، کم شدن درد حجامت است. در ابتدا لیوان بادکش را با شدّت کم روی پوست می گذاریم. بعد از چند ثانیه مکث، مکش لیوان را کمی اضافه می کنیم و به همین ترتیب آرام آرام بر شدّت بادکش اضافه می کنیم تا به میزان مطلوب برسد.
بیشتر بخوانید!

مراحل بادکش کردن

با توجّه به این که در عمل بادکش کردن برای حجامت در منابع طبّ سنّتی، بر افزایش تدریجی دو عامل یعنی شدّت و زمان بادکش تاکید شده است می توان این پیشنهاد را ملاک کار قرار داد:

  1. مرحله اوّل: ۳۰ ثانیه مکش ضعیف و سپس ۱۵ ثانیه جدا کردن لیوان.
  2. مرحله دوّم: یک دقیقه مکش متوسّط و سپس ۳۰ ثانیه جدا کردن لیوان.
  3. مرحله سوّم: ایجاد مکش قوی و انتظار تا تورّم و قرمزی مطلوب پوست.

توجه کنید که

عموما گفته می شود که مقدار مناسب برای کشیده شدن پوست به درون ظرف مکش به میزان ۲ تا ۳ سانتی متر( از بالاترین حد گنبد پوست مکیده شده تا لبه ظرف مکش) است.

البته در پوست افراد مختلف، نقاط مختلف بدن و در اندازه های مختلف لیوان، این مقدار می تواند متفاوت باشد.

حدّ مطلوب بادکش، با افزونی تجربه حجّام، به راحتی قابل درک است. در پایان بادکش گذاری، لیوان حجامت نباید با وارد کردن کشش معمولی از پوست جدا شود.

استفاده از ساکشن دستی بهتر است یا برقی؟

با توجّه به ضرورت بادکش تدریجی و آهسته، استفاده از ساکشن دستی بهتر از برقی است.

متاسفانه در برخی از مراکز حجامت و با استفاده از ساکشن برقی، تنها در چند ثانیه، حدّاکثر مکش اعمال می شود که این علاوه بر ایجاد مشکلاتی مانند درد، کبودی و تاول، بر نتیجه نهایی حجامت هم تاثیر منفی می گذارد.

متاسفانه این مراکز، استفاده از ساکشن برقی را به عنوان یکی از برتری های کاری خود تبلیغ هم می کنند!

استفاده از دستگاه ساکشن برقی به حجامت هایی مانند سر محدود می شود که به دلیل وجود موی زیاد، نیاز به ساکشن مداوم برای جلوگیری از جدا شدن لیوان وجود دارد. گاهی برای حجامت در نقاط کم وسعت، استخوانی و کم چربی هم نیاز به این کار وجود دارد.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۵ (۱ رای)
برچسب ها
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

یک نظر

  1. درسته یه عده از پزشکا برای اینکه نفرات بیشتری رو حجامت کنن تو ده دقیقه حجامتو تموم میکنن این در حالیه که بنده خودم تو کلاسای آموزش حجامت شرکت کردم که اونجا تاکببد میشه که باید حجامت به آرامی و تقریبن نیم ساعتی طول بکشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن