مواد زائد و ضروری

حجامت در بارداری ضرورتی ندارد

بررسی دیدگاه های اطبای طب سنتی در دوران بارداری

حجامت در طب سنتی ایران ارزش بسیار زیادی دارد و یکی از روش های پیشگیری و درمان بیماری های ناشی از پرخونی به حساب می آید. با این روش می توان با پاکسازی و دفع مواد زاید بدن، سبب بهبود برخی از انواع بیماری ها شد. اما این روش محدودیت هایی نیز دارد مثلا حجامت در بارداری جز در مواردی خاص توصیه نمی شود.

البته حجامت نیز همانند هر درمان مکمل دیگری اگر تحت نظر متخصص حاذق و مجرب انجام نگیرد، می تواند عوارض و زیان هایی را به همراه داشته باشد. ضمن این که متخصص باید لزوم حجامت عضو درگیر را تجویز کرده باشد، در غیر این صورت بر شدت بیماری افزوده می شود.

نظر حکیم «محمدحسین عقیلی شیرازی» درباره حجامت در دوران بارداری

” بدان که زنان حامله را واجب و لازم است احتراز و اجتناب نمودن از فصد و حجامت و اسهال و قی مگر نزد ضرورت شدیده و در آن وقت نیز باید که مبالغه به فصد و حجامت و مسهلات قویه ننمایند و به قدر ضرور به ملیّنات اکتفا نمایند”

حکیم محمد حسین عقیلی شیرازی در ادامه به ذکر دو دلیل برای منع حجامت زنان حامله می پردازد:

“و اما منع از حجامت حامله جهت آن است که چون حجامت خون را به جانب جلد می کشد و مخالف اقتضاء طبیعت است در آن حال که خون را به جانب جنین جهت تغذیه و تنمیه ی آن می کشد و مخالف طبیعت ، مضر و ممنوع است زیرا که طبیب خادم طبیعت است در اعانت و اصلاح بدن و نیز بسیار واقع می شود که از شدّت وجع و الم محاجم و شرط و شدت امتصاص موجب غشی می گردد و غشی حوامل بسیار زبون است زیرا که اکثر احوال باعث اسقاط حمل است”

تبیین دیدگاه طب سنتی پیرامون حجامت در دوران بارداری

توصیه طب سنتی این است که در دوران بارداری جز در موارد بسیار ضروری اقدام به کم کردن خون- حجامت، فصد، زالواندازی و … نشود. در بسیاری از محافل طب سنتی دیده می شود که به زن باردار توصیه می کنند که بین ماه چهار تا هفت حتما حجامت کند. این توصیه چندان صحیح نیست. درست این است که اگر به هردلیل، با تشخیص مجرّبین طبّ سنّتی، ضرورتی برای حجامت زن باردار وجود داشت؛ بهتر است این کار بین ماه های چهار تا هفت انجام شود که خطر سقط کمتر است. بنابراین گزاره صحیح این است که در این ماه ها جواز انجام حجامت وجود دارد و نه ضرورت انجام آن. حجامت اگر با تشخیص فرد مجرب و به روش صحیح انجام شود علاوه بر بهبود گردش خون جفت، باعث کاهش خطر ابتلا به فشار خون یا مسمومیت حاملگی، دیابت بارداری و مانند آنها خواهد شد.

بیشتر بخوانید!

البته عده ای نیز معتقدند:

حجامت زن باردار درماه ۴ و ۵ خیلی مفید است و این حجامت هم در هوش بچه تاثیر مثبتی میگذارد هم در رشد فیزیکی بچه اثر میگذارد هم در طی کردن بهتر بارداری و زایمان طبیعی اثر مثبت دارد و حجامت زن حامله باعث می‌شود طبع و مزاج بچه نزدیک به اعتدال شود.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۱ (۱ رای)

مشاوره طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

آکادمی طبایع

برای شرکت در کلاس‌های آموزشی با گواهینامه معتبر انجمن علمی به لینک زیر مراجعه نمایید...

اپلیکیشن طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
1 (1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *