مواد زائد و ضروری

نباید های پیش از حجامت در طب ایرانی

توصیه های اطبای طب سنتی پیش از انجام حجامت

حجامت در طب ایرانی قدمتی کهن دارد. اکنون نیز در سرتاسر دنیا شایع شده. حتما آثار حجامت را بر بدن برخی ورزشکاران معروف دنیا دیده اید.

معجزه حجامت در طب ایرانی از زبان حکیم بوعلی سینا: ((هر کسی بر اثر سکته ی قلبی مرد تا ۷۲ ساعت او را دفن نکنید، اگر درمانی داشته باشد «حجامت» است. حجامت قلب او را به کار می اندازد، لیکن مغز مرده است و عطسه آور بدهید، قلب و مغز به هم مرتبط و حیات به جان وی بر می گردد.))

جالب تر اینکه حجامت تنها آثار جسمانی ندارد بلکه بر روح و روان شما نیز اثر گذار است.با انجام حجامت میتوانید خوش اخلاق شوید. حجامت برای افرادی که خلق و خوی خوبی ندارند و مقداری عصبی هستند مفید و موثر است و موجب آرامش اعصاب و خوش خلقی می شود.

همه خواص و فواید درمانی حجامت را گفتیم اما باید توجه داشته باشید که حجامت در شرایط و بیماری‌ های خاص اثر درمانی دارد اما حجامت مداوم و بدون تجویز طبیب منجر به عوارض جبران‌ ناپذیر می‌ شود. از دید طب سنتی، درمان شامل سه مرحله پرهیز و اقدامات متناسب مزاج افراد, تجویز داروهای مفرد یا ساده گیاهی یا معدنی یا حیوانی و در مرحله سوم اعمال یداوی یا اقدامات دستی مثل فصد, حجامت, زالو, ماساژ, بادکش و… است.

پیش از حجامت حواستان باشد که

 • با گرسنگی به سراغ طبیب نروید تا حجامتتان کند. گرسنگی هم اثرات مفید حجامت را کم می کند و هم احتمال غشوه حجامت را افزایش می دهد. اگر هستید باید ابتدا غذای سبکی بخورید و سپس حجامت شوید.
 • اگر پیشاز حجامت، زالو انداخته، فصد نموده یا خون داده اید باید این موضوع را با طبیب حجامت کننده در میان بگذارید. کم بودن فاصله حجامت تا زمان خون از دست دادن های قبلی شما ممکن است برایتان مشکلاتی به وجو آورد.
 • نباید مبتلا به بیماری های خون ریزی دهنده مانند هموفیلی کم خونی(به ویژه از نوع شدیدش) باشید. در این صورت نیز مانند مورد قبلی ممکن است مشکلاتی برایتان به وجود آید پس حتما با طبیب تان مشورت کنید.
 • اگر به تازگی پیوند عضو انجام داده اید حتما با طبیب در میان بگذارید. بهتر است بگذارید مدتی بگذرد و سپس به سمت حجامت بروید.
 • اگر به تازگی سکته کردیه اید یا دچار بیماری های قلبی عروقی هستید نیز حتما پیش از انجام حجامت آن را با طبیب تان در میان بگذارید.
 • اگر سابقه غشوه شدید، حجامت یا سنکوپ و شوک به هنگام خون دادن دارید و یا مبتلا به صرع فعّال است باید آن را با طبیب تان در میان بگذارید.
 • اگر زن باردار هستید یا در دوران عادت به سر می برید، نکات ویژه ای باید رعایت شود. لذا حتما مطالبی را که در سایت منتشر کرده ایم بخوانید و با پزشکتان مشورت کنید.
 • زمان آخرین رابطه جنسی تان نیز در اثر گذاری حجامت مهم است حتما با طبیب تان مشورت کنید.
 • اگر از انجام حجامت می ترسید یا دل هوره دارید تا آرامش نیافته اید سمت حجامت نروید. مناسب بودن شرایط روحی شما برای انجام حجامت بسیار اهمیت دارد. اگر سرایط روحی تان مناسب نیست حتما با پزشک خود مشورت کنید. طبیبان نیز وظیفه دارند که شما را از نظر روحی و روانی برای حجامت آماده کنند.
 • داروهای مسهل، معطس یا مقیئ را نباید تا ۲۴ ساعت قبل از حجامت استفاده کرده باشید.
 • گرفتن روزه یا رژیم های لاغری سخت قبل از حجامت ممنوع است.
 • بین انجام حجامت و مصرف داروهایی که برادی کاردی(کندی ضربان قلب) می آورند باید حداقل ۴ ساعت فاصله باشد.
 • هرچند مبتلایان به ایدز و هپاتیت منعی برای حجامت ندارند امّا در این افراد احتیاط های مربوط به عدم سرایت بیماری شان به دیگران نیاز به دقت بیشتری دارد.
بیشتر بخوانید!
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۱ (۱ رای)

مشاوره طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

آکادمی طبایع

برای شرکت در کلاس‌های آموزشی با گواهینامه معتبر انجمن علمی به لینک زیر مراجعه نمایید...

اپلیکیشن طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
1 (1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *