گیاهان دارویی

خواص گیاه دارویی جینسنگ

معرفی و بررسی گیاه دارویی جینسنگ در طب سنتی

نام و مزاج

طبع جینسنگ گرم است.

معرفی

 • این گیاه در زمره گیاهان بومی مناطق شرقی آسیا و شمال آمریکا به‌شمار می‌آید ریشه آن به عنوان دارویی اساطیری، بیش از هزاران سال است که در میان مردم کشورهای چین، کره، تایلند، ویتنام، منچوری و نیز در بین سرخپوستان آمریکایی مورد مصرف قرار می‌گیرد.
 • برگ های گیاه جینسنگ آمریکایی به شکل دایره ای پیرامون ساقه رشد می کنند . گل های آن زرد – سبز رنگ بوده و شبیه چتر شکل گرفته ؛ در مرکز گیاه رشد می کنند و میوه های این گیاه به شکل توت های قرمز می باشند. این گیاه با افزایش سن در اطراف ریزوم چروکیده می شود ،
 • هر چه ریشه این گیاه پیرتر شود، تجمع جینسینوسایدها نیز افزایش می یابد. لذا می توان گفت با افزایش تدریجی سن گیاه خواص درمانی و دارویی ریشه آن نیز افزایش می یابد
 • جینسنگ حاوی ترکیبات مختلف فارماکولوژیک از جمله یک سری از جینسنوسیدها ، پلی استیلن ها ، ترکیبات پلی فنولیکی و پلی ساکارید اسیدی است.

خواص

 1. افزایش توان ذهنی
 2. افزایش قدرت جسمانی
 3.  بهبود فعالیت حافظه
 4. افزایش شادابی و نشاط
 5. افزایش قدرت تحمل و پایداری
 6.  از بین بردن استرس
 7. مقابله با پیری و عوارض آن
 8.  تقویت سیستم ایمنی بدن
 9.  تنظیم سوخت و ساز (متابولیسم) بدن
 10.  جلوگیری از سردرد
 11. بهبود بی خوابی و بد خوابی
 12.  کاهش عوارض یائسگی
 13.  برطرف ساختن یا بهبود مشکلات جنسی
 14.  رفع خستگی، ضعف و بی حالی
 15.  افزایش قدرت سیستم قلبی و عروقی
 16.  تنظیم فشار خون (کاهش دهنده فشار خون در صورت بالا بودن آن و افزایش دهنده فشار خون در صورت پایین بودن آن)
 17. برخی مطالعات انجام‌شده در اوزاکا و ژاپن می‌گویند که مصرف گیاه جینسنگ نقش مهمی در مقابله با ریزش موی مردانه و پیشگیری از طاسی مردانه داشته است.
 18. تنظیم سطح قند خون بدن
 19. جینسنگ آسیایی به طرق مختلف بر روی سیستم عصبی بدن تاثیر می گذارد ، از جمله بهبود خلق و خو و افزایش سطح انرژی بدن. علاوه بر این ، مطالعات نشان داده است که آداپتوژن هایی که در جینسنگ یافت می شود، سطح هورمونی بدن را ، تغییر می دهد که این هم می تواند استرس مزمن را درمان کند.
 20. خواص گلوکو رگولاتوری جینسنگ باعث کاهش میزان قند خون در بیماران دیابتی نوع ۲ می شود. همچنین جینسنوسیدهای موجود در این گیاه ، تولید انسولین را تحت تاثیر قرار داده و باعث بهبود مقاومت به انسلوین در بدن می شود.

موارد منع مصرف

 • سردرد، بی قراری، مشکلات خواب، بی نظمی در ضربان قلب، تحریک پذیری، تنگی نفس، اسهال، استفراغ و خون دماغ از عوارض جانبی آن است.
 • زنان باردار و شیرده (جینسینگ شبیه هورمون استروژن عمل می کند) و کسانی که آسپیرین، وارفارین و داروهای کاهش دهنده فشار خون مصرف می کنند، نباید جینسینگ مصرف کنند.

شیوه استفاده

 • مصرف ۱ تا ۲ گرم پودر جینسنگ خالص و مرغوب در روز توصیه شده است. یا این که می توانید قطعه ای از ریشه آن را به اندازه یک سکه، روزانه مورد استفاده قرار دهید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۳ (۲ رای)
برچسب ها
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
3 (2 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن