حرکت و ورزش

مشت و مال ایرانی

فواید مشت و مال ایرانی و نکات ایمنی پیرامون آن از نظر طب سنتی

مشت و مال ایرانی؛ راهی برای طراوت بدن و جلوگیری از پیری زودرس

چگونه مى‏توان این پیرى زودرس را به عقب انداخت؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که ماساژ الکتریکى، بستن کرست‏هاى طبى و خوردن دارو، دردى را درمان نمى‏ کند، تنها راه مبارزه با شل نشدن عضلات، مشت و مال ایرانی است.

مجله آمریکایى «ترو» در آخرین شماره خود، با توجه به وسایل مدرن پزشکى و فنى به ماساژ ایرانی مبتنى بر اصول شرقى با نظر علمى نگریسته و آن را تنها راه مبارزه با شل شدن عضلات و جلوگیرى از عوارض میان‏سالى دانسته است. این نشریه در هشت تصویر که از منابع قدیم ایرانى گردآورده شیوه پسندیده ‏اى را که رو به زوال گذاشته است به ‏این ‏ترتیب تشریح مى ‏کند:

 1. اولین‏ بار که متخصص مشت و مال ایرانی کار خود را شروع می کند، شما- که هیچ اطلاعى درباره شیوه او ندارید- ناراحت مى ‏شوید و عضلات شما در برابر مشت و مال او مقاومت نشان مى‏ دهد.
 2. ولى همین‏که با روش خود اطمینان شما را جلب کرد، عضلات را شل کرده و بدن را در اختیار او مى‏ گذارید.فشار متخصص مشت و مال بر شانه و پهلوى شما، در مرحله اول، دشوار است ولى نشاط تازه‏ اى به ریه شما مى ‏دهد.
 3. او … و … ه، این مرحله از همه دشوارتر است و اشک را در چشم شما جمع مى‏ کند ولى علاج بسیارى از دردهاى شانه و پشت همین است.
 4. متخصص ماساژ ایرانی خوب مى ‏داند که اساس شل شدن عضلات از کف پا شروع مى‏ شود، در اصطلاح پزشکى امروز، شل شدن کف پا را «ترس چاق» مى‏ نامند، بنابراین، متخصص مشت و مال کار مبارزه با عضلات شل را ابتدا از کف پا شروع مى ‏کند.
 5. بالاى زانو از جمله نقاطى است که چربى زیادى جمع مى ‏شود و همین تراکم چربى است که به ‏اصطلاح قوه زانوى شما را مى‏ گیرد و در تمام قسمت‏هاى پاى خود از ران تا کف پا احساس سستى و سنگینى مى‏ کنید. متخصص ماساژ مخصوصا به این قسمت توجه دارد.
 6. شانه ‏هاى شل و آویخته از قرن‏ها پیش مورد توجه متخصصان ماساژ ایرانی بوده است.
  بسیارى اوقات براى شما اتفاق افتاده که پس از مدتى که کتاب سبکى را در دست راست یا چپ گرفته اید دستتان خسته شده و یا از گرفتن گوشى تلفن براى مدت کوتاهى عاجز مانده ‏اید، علت را باید در چربى‏ هایى دانست که در سرشانه و بازوها رسوب کرده و مانع کار عضلات به ‏راحتى و آسانى مى ‏شود. تجربه نشان داده که تنها راه مبارزه با این دردمندى حرکت همه ‏جانبه بازو و مشت و مال مرتب آن است.
 7. و بالأخره مرحله آخر مشت و مال بازهم به اصطلاح عامیانه، به چهار ستون بدن، دست‏ها و پاها تمام مى‏ شود. متخصص مشت و مال که با انجام هفت مرحله مختلف عضلات خسته شما را نرم کرده است به آسانى مى‏ تواند این مرحله دشوار را هم تمام کند.
  در این مرحله، خستگى و خشکى عضلات گردن، مچ دست و ران‏ها از میان مى ‏رود و شما درحالى‏ که احساس راحتى بى ‏سابقه ‏اى مى‏ کنید از زیردست او بیرون مى ‏آیید.

برخی از فواید مشت و مال

 • تحلیل ماده ی غلیظی که به عضو چسبیده باشد
 • تحلیل باد یا نفخی که در عضو باشد
 • جذب کردن ماده از بالا به سمت پایین.
 • رساندن اثر روغن ها به اعضا
 • بزرگ کردن عضو
 • کاهش افسردگی

نکات ایمنی در مشت و مال

افرادی که مبتلا به اختلالات انعقاد خون هستند، تعداد پلاکت‌های خون آنها کم است و افرادی که داروهای رقیق‌کننده‌ی خون مثل «وارفارین» مصرف می‌کنند، نباید تحت درمان با ماساژهای شدید قرار بگیرند.

باید از مشت و مال دادن بعضی از نواحی بدن اجتناب شود؛ قسمت‌هایی که لخته خون، شکستگی، زخم باز یا زخم درحال خوب‌شدن، عفونت‌های پوستی یا استخوان‌های ضعیف (بر اثر پوکی استخوان یا سرطان)، وجود دارد یا اخیرا تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

با وجود اینکه به‌نظر می‌رسد ماساژ درمانی برای بیماران مبتلا به سرطان ایمن است، این بیماران قبل از اینکه تحت درمان با ماساژ قرار بگیرند که شامل فشارهای عمیق و شدید است، باید با پزشک سرطان‌شناس مخصوص خود مشورت کنند و اجازه بگیرند. هرگونه فشار مستقیم روی تومورها، معمولا نتایج ناخوشایندی به‌دنبال دارد. بیماران مبتلا به سرطان، باید درمورد نگرانی‌ها و موارد مهمی که ممکن است درمورد جلسه‌ی ماساژدرمانی به آن نیاز پیدا کنند، با پزشک مخصوص خود مشورت کنند.

زنانی که دوران بارداری هستند، قبل از اینکه از خدمات ماساژ درمانی استفاده کنند، باید با پزشک خود مشورت کنند.

منبع: مجموعه آثار دکتر سید جلال مصطفوى کاشانى، ج‏۲، صص: ۱۶۵-۱۶۷

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)
برچسب ها
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن