حالات روحی و روانی

اعصاب و روان در طب سنتی

بررسی عملکرد مغز در طب سنتی

بسیار جالب و تحسین برانگیز است وقتی متوجه می شویم حکیمان در هزاران سال پیش برخی از بیماری های مغز، اعصاب و بیماری های روانی را تشخیص داده و مداوا می کردند. حتی به سلامت روان بیماران و تقویت روحی آنان جهت بهبودی شان توجه داشتند. همچنین پی برده بودند که منشأ برخی از بیماری های جسمی، بیماری روح و روان است.

حکیم زکریای رازی پی برده بودکه درمان بسیاری از بیماری های جسمی، به وسیله روان ممکن است. حکایت جالبی نیز دراین زمینه وجود دارد:

درمان امیر توسط حکیم رازی به وسیله خشم

(( امیر منصوربن نوح‌بن نصر سامانی بیماری مزمنی گرفته بود که پزشکان از درمان آن ناتوان شدند؛ این بیماری، قدرت حرکت را از منصور سامانی گرفته بود، او فرستاده‌ای را برای آوردن محمدبن زکریای رازی به بالین خود، راهی کرد.

رازی از سوار شدن در کشتی و گذشتن از رود جیحون برای رسیدن به دربار امیر منصوربن نوح خودداری کرد و خطرات سفر را عذر آورد؛ فرستاده امیر به دربار سامانیان رفت و دیگر بار برای بازگرداندن رازی بازگشت؛ این بار، رازی کتاب منصوری را که در همان فاصله نوشته بود، به فرستاده امیر داد و گفت: «من، این کتابم. با این کتاب، مقصود شما حاصل خواهد شد، دیگر نیازی به من نیست».

امیر سامانی باز قانع نشد و هدایای فراوانی فرستاد و به فرستادگان گفت که اگر نیامد دست و پای او را ببندند و در کشتی بیندازند و از رود بگذرانند؛ فرستادگان نیز چنین کردند.

وقتی رازی به بخارا رسید، درمان امیر را آغاز کرد اما معالجه به‌کندی پیش رفت؛ روزی به امیر گفت: «فردا شیوه درمان دیگری را به کار خواهم بست».

روز بعد، امیر را به گرمابه برد و اسب و قاطری را نیز بیرون گرمابه آماده نگاه داشت و خدمتکاری را به نگهبانی آن دو حیوان گماشت؛ سپس همه اطرافیان امیر را از گرمابه بیرون کرد و امیر را در گرمابه نشاند و شربتی که اثر دارویی داشت به او نوشاند و سپس رو در روی امیر ایستاد و چند دشنام به او داد و گفت: «تو دستور دادی که دست و پای مرا ببندند و در کشتی بیندازند؟ اگر جانت را نگیرم، پس زکریا نیستم».

امیر که نمی‌توانست حرکت کند، خشمگین شد و بر اثر خشم، نیم‌خیز شد، سپس رازی خنجر کشید و امیر را تهدید کرد؛ منصور نیز از خشم و ترس برخاست و  ایستاد تا بگریزد؛ محمدبن زکریا وقتی چنین دید، از گرمابه بیرون آمد و بر اسب سوار شد و همراه خادم خود که بر قاطر نشسته بود، به‌تاخت دور شدند.

غروب همان روز از جیحون گذشتند و به آن سوی رود رسیدند و تا شهر مرو تاختند و هیچ جا توقف نکردند؛ سپس در نامه‌ای به امیر سامانی نوشت: «چون درمان امیر به‌روش‌های معمولی طولانی می‌شد، این راه را در پیش گرفتم و شاه را به خشم آوردم تا بر اثر حرارتی که در تن او پدید آمد توانست برپا ایستد»

بیماری های اعصاب و روان در طب سنتی

بیماری های اعصاب و روان که توسط حکیمان تشخیص داده و مداوا شده اند را می توان به دو دسته تقسیم نمود:

  1. اختلال در ساختمان مغز شامل: انواع سردرد / انواع سرسام مانند سرسام سرد و گرم /انواع صرع / سکته مغزی / تشنج / التهاب مغز و …
  2.  اختلال در عملکرد مغز شامل: اختلالات خواب / بیهوشی / حماقت / انواع مالیخولیا / شب ادراری / فلج / وسواس و …

بخش های اصلی مغز و کنش های آن

مغز یه بخش اصلی دارد ۱) پرده های مغز ۲) مخ ۳) کاوک(بطن ها)

انواع کنش های مغز عبارت اند از:

  1. کنش های حسی مانند دیداری، شنیداری و …
  2. کنش های سیاسی مانند سادآوری، تفکر، تصور، وهم و …
  3. کنش های جنبشی که به وسیله ماهیچه ها ایجاد حرکت می کنند

در پست های بعدی سعی داریم تا به بررسی بیماری ها و روش درمان آنها در طب سنتی بپردازیم.

 

منبع: پیشگیری و درمان بیماری های اعصاب و روان و طب سنتی

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

آکادمی طبایع

برای شرکت در کلاس‌های آموزشی با گواهینامه معتبر انجمن علمی به لینک زیر مراجعه نمایید...

مشاهده کلاس‌ها

اپلیکیشن طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: