مواد زائد و ضروری

روش عملی انجام حجامت

بررسی روش صحیح و گام به گام انجام حجامت در طب سنتی

انجام حجامت نیازمند مقدمات و موخراتی است و شخص باید پیش از آن، برایش آمده باشد. چه از نظر جسمی و چه از نظر روحی در اینجا به طور کامل درباره نکات پیش از حجامت صحبت کردیم.

پس از تصمیم گرفتن برای انجام حجامت شما باید به پزشکی توانا برای انجام آن مراجعه کنید.

بهتر است اطبای عزیز پیش از انجام حجامت کمی با بیمار سخن بگویند تا در شرایط روحی مناسب عمل حجامت صورت پذیرد.

بهترین حالت برای انجام حجامت چهار زانو نشستن است. تمام حجامت ها (به جز موارد استثناء مثل حجامت ساقین که در حالت ایستاده انجام می شود) باید به این حالت اجرا شوند. بنا به تجربه، حالت چهارزانو، بهترین حالت برای حفظ فشار خون و پیش گیری از افت آن و ایجاد حالت غشوه حجامت است.

در بسیاری از مراکز، افراد روی تخت یا صندلی و با پاهایی آویزان اقدام به حجامت می کنند که این امر درصد موارد غشوه حجامت را بسیار زیاد می کند.

اگر شخصی به هر دلیل قادر به نشستن در این حالت نیست و باید پاهایش را آویزان کند، لازم است که حجّام در طول زمان انجام حجامت توجّه ویژه ای به او داشته باشد تا در صورت بروز علائم غشوه، اقدامات لازم را انجام دهد.

مراحل انجام حجامت

  1. مرحله اول روغن مالی موضع حجامت.
  2. مرحله دوم بادکش گذاری.
  3. مرحله سوم ایجاد خراش ها.
  4. مرحله چهارم خون گیری.
  5. مرحله پنجم خاتمه حجامت.
  6. مرحله ششم اقدامات پس از پایان حجامت.

حجامت بین دو کتف

این حجامت در بین دو کتف و در خط وسط بر روی مهره های ۵-۳ پشت انجام می گیرد و رایج ترین نوع حجامت است و در احادیث به نام حجامت نافع آمده است.

علت نام گذاری آن به حجامت عام نیز این است آن را شفای همه ی امراض دانسته اند و جزئیات بیماری کمتر ذکر شده است. در عمل نیز اولین جلسه حجامت بیمار معمولا از این نقطه شروع میشود مثلا در مورد میگرن اگر بعد از سه نوبت حجامت عام نتیجه مطلوب حاصل نشد، از حجامت سر استفاده می شود.

روغن های مناسب برای انجام حجامت

در دیدگاه طب سنتی، مواردی مثل فصل انجام حجامت، مزاج شخص و بیماری او در انتخاب نوع روغن مصرفی دخیل است: در تابستان از روغن هایی مانند روغن خبّازی، بنفشه، بادام شیرین، تخم کدو و در زمستان از روغن هایی مانند روغن سوسن، بابونه، زنبق و امثالهم استفاده کنید. اگر مواد زائد{خون}، غلیظ و سرد بود، روغن مرزنجوش، سیر، کندر، شوید و مانند آنها را بمالید.»

می توان انواع روغن های طبیعی و خالص را به این منظور به کاربرد. روغن هایی مانند زیتون، سیاهدانه، بادام تلخ، هسته قیسی، بنفشه و … مناسب به نظر می رسند.

اگر بخواهیم روغنی را معرّفی کنیم که فارغ از تمام شرایط و برای تمام بیماران قابل استفاده باشد و با عنایت به آن چه در احادیث شریف اهل بیت عصمت علیهم السّلام وارد شده است؛ شاید روغن بنفشه گزینه مناسبی باشد.

فوائد روغن مالی پیش از انجام حجامت

۱- پوست و موهای موضع، نرم شده بادکش گذاری، آسان تر و احتمال جدا شدن لیوان در اثنای حجامت به حدّاقل می رسد. برخی تصوّر می کنند که فایده روغن مالی محدود به این مورد است و لذا تقیدی به انجام این کار در مواضع بدون مو ندارند در حالی که فوائد ذکر شده در بندهای بعدی، دلایل اصلی ضرورت روغن مالی هستند و لذا این اقدام قابل حذف از حجامت نیست.

۲- روغن مالی باعث بی حسّی نسبی محلّ انجام حجامت می شود و لذا تحمّل خراش ها را آسان تر می کند. (این کار{روغن مالی} درد را کم تر می کند.)

۳- روغن مالی نوعی استریل سازی موضع حجامت است و احتمال  عفونت موضع را به حدّاقل می رساند.

۴- روغن مالی با نرم کردن پوست، ایجاد خراش ها را برای حجّام آسان تر می کند.

۵- روغن مالی، گشایش و انبساط عروق موضع حجامت و نرم شدن موادّ رسوب کرده در آنجا را باعث می شود که این اتّفاق، خروج موادّ زائد و خون های کثیف از محلّ انجام حجامت را تسهیل می کند.

بیشتر بخوانید!

توجه

توصیه شده تیغ حجامت را نیز به روغم آغشته کنیم. شاید این کار برای زدودن آلودگی هایی مانند زنگ زدگی های احتمالی و یا آسان شدن ایجاد برش ها، توصیه شده باشد

آیا استریل کردن موضع حجامت با الکل یا بتادین لازم است؟

پاسخ این سوال قطعا منفی است. چنان که گفتیم روغن مالی عهده دار این عمل است و لذا نیازی به استفاده از الکل یا بتادین نیست.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۵ (۱ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *