کارهایی که بعد از خوردن غذا نباید انجام دهیم

اگر بعد از غذا خوردن حرکت سنگین یا خسته کننده ای انجام دهید باعث بروز نفخ و اسهال می‌ گردد.

انجام این کارها بعد از خورن غذا اشتباه است و می تواند ضرر های جبران ناپذیری به بدن وارد کند:

بعد از غذا چای نخورید

برخی به اشتباه باور دارند که با نوشیدن چای بعد از غذا از تشنگی شان کاسته می شود اما نه تنها این مسئله اشتباه است بلکه اسید موجود در چای در معده ایجاد مشکل می کند. 

بعد از غذا میوه نخورید

زمانی که شما غذا میل کرده اید باید به طور طبیعی ۱ ساعت تا ۷۰ دقیقه به هضم آن وقت بدهید که اگر بلافاصله بعد از خوردن غذا میوه مصرف شود نه این میوه ها به مقصد درست می رسند و نه غذا.

بعد از غذا سیگار نکشید

برای این مسئله تنها کافیست بدانید که کشیدن یک سیگار بعد از غذا برابر است با کشیدن ۱۰ سیگار در سایر اوقات روز ؛ نتایج تحقیقات نشان می دهد دود سیگار می تواند محیط معده را اسیدی کند و این عامل روی عملکرد معده تاثیر منفی می گذارد و مانع هضم صحیح غذا می شود.

از سوی دیگر، کشیدن سیگار بعد از غذا خوردن، به خصوص در افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر، درد و علایم شکمی را به دنبال خواهد داشت.

بعد از غذا روابط زناشویی نداشته باشید

بله درست خواندید همانطور که رابطه زناشویی با شکم خالی و در حال گرسنگی مضر است انجام آن بعد از غذا نیز خطرناک است؛ بیماران قلبی بیشتر باید در این مورد توجه کنند.

چرا که ارتباط زناشویی نوعی استرس برای سیستم قلبی عروقی به شمار می رود در حدی که در مواردی نادر مشاهده شده فرد هنگام این عمل دچار سکته قلبی شده است پس افراد مبتلا به ناراحتی قلبی بیشتر از سایر افراد به این نکته توجه کنند.

بعد از غذا نخوابید

بدون اینکه فعالیتی برای هضم غذا انجام دهید هرگز به خواب نروید چرا که این اشتباه زخم معده و توم معده و گاهی سکته قلبی را به بار می آورد. حداقل دو ساعت بعد از غذا خوردن نخوابید. بنابراین خوردن شام در آخر شب کار بسیار اشتباهی است و موجب ریفلاکس معده و مشکلات مری می شود. 

بعد از غذا دوش نگیرید

حمام گرفتن بعد از غذا خون رسانی را به اجزای حرکتی مانند دست و پا بیشتر می کند و خون لازم برای انجام عمل هضم غذا به معده نمی رسد.

بعد از غذا آب یخ ننوشید

ناراحتی و مشکل جدی که با نوشیدن آب یخ بعد از خوردن غذا بروز می کند، دل درد یا انقباض عضلات روده است. افراد دچار سندرم روده تحریک پذیر، بیشتر دچار این مشکل می شوند؛ پس باید آب خیلی سرد ننوشید.

علاوه بر این نوشیدن آب بعد از غذا موجب رقیق شدن شیره معده شده و می تواند در هضم غذا اختلال ایجاد کند؛ پس برای جلوگیری از این اتفاق نیم ساعت قبل از غذا و نیم ساعت بعد از اتمام غذا، آب ننوشید.

بعد از غذا زیاد راه نروید 

حداقل نیم یا یک ساعت بعد از صرف غذا پیاده روی طولانی نکنید تا هضم غذا بهتر صورت گیرد. 

بعد از غذا جسم سنگینی را بلند نکنید

افرادی که با معده پر، جسم سنگینی بلند می کنند، در واقع نوعی فعالیت بدنی انجام داده اند که می تواند به قلب فشار بیاورد. از سوی دیگر، این کار باعث افزایش فشار داخل شکم می شود و ایجاد ریفلاکس می کند. به همین دلیل توصیه می شود یکی دو ساعت بعد از غذا خوردن از انجام این کار خودداری کنید.

بعد از غذا شیر ننوشید

بعضی از افراد عادت دارند قبل از خواب یک لیوان شیر بخورند که البته این عادت تاثیر مثبتی روی خواب خواهد داشت اما به شرطی که بین وعده غذایی شام و نوشیدن شیر فاصله ای حدود دو ساعت وجود داشته باشد و بلافاصله بعد از خوردن شام انجام نشود. 

بعد از غذا ورزش نکنید 

ورزش توصیه ای است که همیشه بر انجام آن تاکید شده است اما این فعالیت کاملا مفید گاهی می تواند کاملا مضر باشد به خصوص بعد از خوردن غذا چنانچه باید گفت ورزش ممکن است به قلب افراد دچار بیماری های قلبی-عروقی، فشار وارد کند. مصرف غذای سنگین و ورزش فوری بعد از آن، این فشار را چند برابر می کند.

منبع

سایت نمناک

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *