مواد زائد و ضروری

معرفی یک بخور جدید ضدکرونا

بررسی اثرات بخور جوش شیرین و کندر در بیماری کرونا و معرفی یک بخور بی ضرر

در حال حاضر راه‌های مختلفی برای کنترل، درمان و پیشگیری از اپیدمی کرونا در جهان و به ویژه در میان فعالان طب سنتی عرضه شده است از جمله داروی امام کاظم، داروی امام رضا، بخور جوش شیرین، کندر، روغن بنفشه و … و در این بین ممکن است افرادی با هدف سودجویی و یا حتی بدون قصد و غرض و تنها به علت نداشتن تخصص و آگاهی کافی با ارائه توصیه های غیرعلمی روند بهبود بیماری را کُند و یا غیرممکن سازند.

ما در این پست قصد داریم در کنار بررسی اثرات بخور جوش شیرین و همچنین کندر بر بیماری کرونا، یک بخور ساده را به عنوان یک فرآیند تکمیلی جهت بهبود کرونا به شما معرفی نماییم.

بررسی اثربخشی بخور جوش شیرین در بهبود علائم تنفسی بیماران مبتلا به کرونا

بیماری ویروسی COVID-19 ممکن است در سیر بالینی خود با فعال‌شدن فاکتورهای التهابی به سمت نارسایی تنفسی پیش برود و هنوز روشی برای کنترل آن یافت نشده است. در فضاهای مجازی توصیه‏‌هایی مبنی بر انجام بخور سنتی جوش شیرین برای جلوگیری از پیشرفت علائم تنفسی عفونت COVID-19 مشاهده می‏‌شود. بنابراین در ادامه به این سؤال که آیا ممکن است بخور سنتی جوش شیرین در بهبود علائم تنفسی بیماران COVID-19 اثر بخش باشد یا خیر پرداخته می‌شود:

بیشتر بخوانید
تدابیر پیشگیرانه و درمان‌های کمکی طب ایرانی در بیماری کرونا (قسمت اول)

یافته‌ها

استنشاق مولکول جوش شیرین (NaHco3)، در شکل نبولایزشده (نبولایزر یا ریزپاش، دستگاهی است برای رساندن دارو به بخش های مختلف دستگاه تنفس از طریق استنشاق)، در دسته‏‌ای از التهابات سیستم تنفسی باعث کاسته‌شدن از شدت التهاب و بهبود نسبی وضعیت بیمار شده است.

 • در فرم‌های نبولایزشده داروها، داروها به شکل ریزقطره (آئروسل) وارد سیستم تنفسی می‏‌شوند. بسته به سایز ذرات، عوامل فیزیکی و فاکتورهای مربوط به سیستم تنفسی، محل اثر ذرات متفاوت است.
 • بر اساس برخی از مطالعات، استنشاق فرم نبولایزشده جوش شیرین، نه بخور سنتی آن، با مکانیسم‌هایی مانند افزایش PH، افزایش جریان خون راه‌های هوایی و کاهش چسبندگی خلط، به طور موفقیت‌آمیزی از شدت التهاب در سیستم تنفسی کاسته است.

اما…

در بخور سنتی (خانگی)، ریزقطره تولید نمی‏‌شود و بخار حاصل از تبخیر آب و ماده درون آن، چنانچه آن ماده قابلیت تبخیر در آن شرایط را داشته باشد، به سیستم تنفسی وارد خواهد شد.

 • همچنین از تبخیر محلول NaHco3 طی بخور سنتی (خانگی) جوش شیرین، مولکول بی‌کربنات سدیم متصاعد نمی‌‏شود، بلکه آب و دی‏‌اکسید کربن متصاعد می‏‌شود و اثرات ضد التهابی که از فرم نبولایز مولکول NaHco3 به دست می‌‏آید، از بخور آن به دست نمی‌‏آید.
 • از طرفی همه می‌دانیم ابتلاء به کرونا باعث کمبود اکسیژن می‌شود و فرد مبتلا نیاز به اکسیژن بیشتر دارد نه کربن دی‌اکسید بیشتر.
بیشتر بخوانید
پیشگیری از وخیم شدن بیماری کرونا با طب سنتی

نتیجه گیری

پس به لحاظ تئوریک، بخور جوش شیرین نمی‌تواند در التهابات تنفسی و عفونت COVID-19 اثربخش باشد، پس ما استفاده از بخور سنتی جوش شیرین را توصیه نمی‌‌کنیم چرا که استنشاق دی اکسید کربن در غلظت‌های بالا در برخی افراد خصوصاً افراد مبتلا به آلرژی ممکن است باعث تشدید شرایط و بروز سرفه و بدتر شدن علائم تنفسی شود.

از سویی، استفاده از داروهای استنشاقی در COVID-19 ممکن است میزان انتقال آئروسلی عفونت را افزایش دهد، لذا به کارگیری فرم استنشاقی نبولایزشده جوش شیرین در مبتلایان به عفونت COVID-19 بایستی هم به لحاظ میزان اثربخشی و هم از جهت ایمن‌بودن، مورد تحقیق و بررسی بیشتر قرار بگیرد.

بخور جوش شیرین آری یا خیر؟
بخور جوش شیرین آری یا خیر؟

بررسی اثربخشی کندر در بیماری کرونا

مدتی است که در فضای مجازی در مورد کندر و اثرات آن بر کرونا مطالبی دست به دست می‌‎شود، در مورد کندر و اثرات آن بر کرونا، چند نکته وجود دارد:

۱) کندر حاوی ترکیبات ضدالتهابی بسیار شاخص است که مهم‌ترین آن‌ها آلفا و بتا بوسولیک اسید است و مطالعات متعدد در بیماری‌های التهابی مختلف از جمله آسم، روماتویید ارتریت و بیماری‌های التهابی روده دارد. دوز توصیه شده برای مصرف آن حدود ۱ تا حداکثر ۱.۵ گرم است.

۲) اگر در حالت عادی برای تقویت حافظه از آن بهره می‌گیرید (مادران باردار از کندر برای افزایش هوش جنین استفاده نکنند) به اندازه یک نخود را شب در آب خیسانده و صبح ناشتا صرفاً آب خورده شود، اگر می‌توانید تلخی آن را تحمل کنید به اندازه یک نخود جویده و شیرابه آن مکیده شود (طولانی مدت و مکرر نباشد).

بیشتر بخوانید
جنبش مصرف مداوم گرمیجات ممنوع!

۳) طبق اصول طب ایرانی، در بیماری‌های تنفسی، جهت رقیق کردن اخلاط، مصرف ملطفات (لطیف کننده‌‎ها)  ارجح است و خصوصیت اصلی ملطفات، گرم بودن به اعتدال است. لذا ادویه گرم به اعتدال نظیر شیرین بیان، پرسیاوشان و زوفا بسیار مناسب‌تر از کندر هستند که گرمی آن بالاست و مخاطره سوخته شدن اخلاط در اثر مصرف آن، طبق منابع طب ایرانی وجود دارد.

۴) کندر بنا بر منابع طب ایرانی، روح حیوانی را به سمت خارج می‌کشد و چون این کار را سریع انجام می‌‎دهد به جای تفریح، غضب ایجاد می‌کند، همچنین به مخاطره ایجاد جنون و مشکلات روانی و سردرد توسط کندر به علت سوزاندن اخلاط، اشاره شده است و گرم مزاجان باید احتیاط بیشتری نمایند.

نتیجه گیری

با توجه به این که ویروس کرونا در بسیاری از افراد علاوه بر مشکلات جسمی، مشکلات روانی نظیر ترس، اضطراب و توهم ایجاد می‌کند؛ کندر برای افراد مبتلا به کرونا گزینه مناسبی نیست؛ پس در کل و طبق شواهد موجود؛ کندر گزینه مناسبی برای درمان کرونا نیست.

معرفی یک بخور بی ضرر ضدکرونا

قبل از هر چیز خاطر نشان کنیم که این بخور یک کمک کننده برای درمان است و به عنوان درمان قطعی کرونا محسوب نمی‌‎شود.

بخور تخم گشنیز، آویشن و پوست پرتقال برای کرونا
بخور تخم گشنیز، آویشن و پوست پرتقال برای کرونا

طرز تهیه

 • یک قاشق مرباخوری تخم گشنیز نیم کوب شده
 • یک قاشق غذاخوری برگ آویشن
 • پوست یک عدد پرتقال
 1. همه این مواد را همراه هم داخل ظرف آب (یک لیوان) در حال جوش با شعله کم بریزید.
 2.  به مدت ده دقیقه با رعایت قاصله ۱۵ سانتی  ار ظرف، بخور حاصل را استنشاق کنید.
بیشتر بخوانید
بعد از بهبودی کرونا، با تنگی نفس چه کنیم؟

نکات مهم

 • استفاده از این بخور در کنار دستورات ششگانه تندرستی، نقش مهمی در پیشگیری و درمان کرونا خواهد داشت.
 • توصیه می‌شود افراد مبتلا به کرونا، روزی سه بار از این بخور استفاده کنند.

حرف پایانی

دوستان عزیز، کرونا را جدی گرفته و بیشتر از پیش مراقب خود باشید و از توصیه های عجیب و غریب و پیام های واتساپی و بخور جوش شیرین و عفونت زدایی با دمنوش های عجیب و غریب گیاهی دوری کنید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۴.۶۷ (۶ رای)
منبع
دکتر مرضیه بیگم سیاهپوشدکتر روجا رحیمی (متخصص داروسازی سنتی)دکتر علیرضا اصغری (نتروتراپیست رجیستر شده در کانادا)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4.67 (6 رای)

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

 1. سلام برخلاف گروه تبادل تجربیات گروه @tabaye_group که بعضی از ادمهای نادان و بی سواد گاها در انجا هستند و هم به علم و عقل توهین میکنند و هم به طب نوین .و هم طب سنتی(بر پایه علم و تحقیقات ) رو زیر سوال میبرند!!! از طرفی هم با توصیه های نابجا و نادرستشون بیماران را از درمان دور میکنند و نه تنها مرهمی نیستند بر درد و زخم آنان بلکه نمک بر زخمشان میپاشند.!. باید تشکر کرد از همکاران پزشکی که آگاهانه و درست این چنین مقالاتی رو نیز در عرصه درست طب سنتی قلم میزندد. درود و با آرزوی غلبه علم بر جهل و بی سوادی. سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *