تدابیر تندرستی

سته ضروریه (اصول شش گانه) طب سنتی

آشنایی با 6 اصل اساسی طب سنتی برای داشتن زندگی سالم

از منظر طب‌سنتی برای داشتن زندگی سالم، ضروری است که ستّه ضروریه (اصول شش‌ گانه) مورد توجه قرار گیرد. این شش اصل که در واقع بنیان بهداشت در طب‌سنتی را تشکیل می‌دهند به طور خلاصه در ادامه قابل مشاهده هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر هر مورد را لمس کنید تا به صفحه توضیحات آن وارد شوید:

۱. استفراغ و احتباس

استفراغ از ریشه فراغت می‌باشد و در طب به معنی آزاد و رها شدن بدن از دست مواد نامتعادل و غیرطبیعی است. به عبارت دیگر استفراغ یعنی زدودن سموم و مواد زایدی که در هر یک از مراحل هضم و متابولیسم مواد غذایی ایجاد می‌شود.

۲. اعراض نفسانی

حالات روحی و روانی مانند خشم، نگرانی، غم، خجالت و ترس نیز مانند بقیه اعمال طبیعی بدن، جزء اعمال طبیعی بدن می‌باشند و بروز هر یک از این حالات موجب تعادل در مزاج اصلی انسان می‌گردد و سلامتی و سعادت بشر را به ارمغان می‌آورد.

۳. هوا

 طبع هوا نسبت به روح و روان انسان، بسیار سردتر است و دو عمل را برای آن انجام می دهد: الف) تـرویـح و جـلوگیری از احتباس  ب) پالایش.

۴. حرکت و سکون

 ورزش در حدّی که رنگ و روی انسان، سرخ شود و عرق او در بیاید کفایت می‌کند؛ بنابراین؛ تمام ورزش‌های سنگین و حرفه‌ای، برای سلامتی انسان، مضر هستند.

۵. خواب و بیداری

در طب سنتی، خواب و بیداری از ارزش خاصی برخوردارند. به عقیده حکما، روح که منشاء حس و حرکت اعضای بدن است، طی فعالیت‌های مختلف روزانه تحلیل می‌رود و نیاز به تمدد و بازگشت دارد. این مورد با خواب قابل‌تأمین است.

۶. خوردن و آشامیدن

بدن دائماً در حال تحلیل است و اگر این تحلیل‌ها از راه غذا و آب جبران نشود، انسان از بین خواهد رفت.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)
برچسب ها
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن