مزاج شناسی

پاسخ کامل بلغم چیست در طب سنتی

همراه با معرفی عوارض ناشی از غلبه بلغم بر روی اندام ها

بلغم چیست سوال بسیاری از افراد است. شاید بارها اصطلاح بلغم یا غلبه بلغم به گوشتان خورده باشد، اما جز غلبه سردی و تری و مجموعه‌ای از اطلاعات پراکنده، آیا به طور کامل می‌دانید غلبه بلغم چیست که همه پزشکان طب سنتی از آن حرف می‌زنند و آن را عامل اکثر بیماری‌ها دانسته و منعش می‌کنند؟ آیا می‌دانید که غلبه بلغم چه مشکلات و بیماری‌هایی را در پی دارد؟ با ما همراه باشید تا به طور کامل درباره این دو اصطلاح و عوارض ناشی از ازیاد بلغم صحبت کنیم:

«این پستمون کمی طولانیه اما ارزش خوندن داره، از دستش ندید»

بلغم چیست؟

طبق نظریات طب سنتی بدن انسان از ترکیب چهار خلط دم، صفرا، سودا و بلغم ساخته می‌شود. بلغم خلط و مایعی است لزج و سفید که مربوط به سیستم لنفاوی یا سیستم ایمنی است و طبعی سرد و تر دارد و مطابق فصل زمستان و آب در طبیعت است. بلغم دو نوع می‌باشد:

 1. بلغم طبیعی: استعداد آن را دارد که تبدیل به خون شود زیرا این ماده خون خام و ناپخته است، مزه آن شیرین  و کمی سرد است.
 2. بلغم غیر طبیعی: بلغمی که نسبت به بلغم طبیعی رقیق‌تر (خلمی) و یا خام تر (ناپخته) یا خیلی رقیق (مائی) و بسیار غلیظ (گچی) و یا گرم و خشک (شور) یا خشک (صفرائی) یا ترش یا تلخ و گس یا غلیظ و تند (زجاجی) است.

مشخصات خلط بلغم چیست؟

از جمله مشخصات خلط بلغم می‌توان به مزاج سرد و تر، رنگ سفید و بوی کم اشاره کرد. همچنین موارد زیر نیز از مشخصات بلغم است:

 • قسمت غلیظ و لزج خون است
 • طعم و مزه آن شیرین است ولی بدلیل لزج بودن آن، مشخصا قابل حس نیست و لذا بعضی معتقدند که بی‌مزه است. شیرینی آن کمتر از خون است.
 • از غذاها و نوشیدنی‌های سرد و تر به وجود می‌آید.
 • در اندام‌های سرد و تر (مانند نخاع) استفاده می‌شود ولی در حقیقت خون ناپخته است و هرجا که خون کم باشد با وجود حرارت پخته شده و وظایف خون را انجام می‌دهد. به قول حکما قائم مقام خون است.
 • بلغم محل خاصی ندارد مانند خون، بر خلاف سودا که محلش طحال و کیسه صفرا است.

بیشتر بخوانید
ویژگی افراد بلغمی مزاج با طبع سرد و تر

وظایف بلغم چیست؟

بلغم همان خونه نپخته است و آمادگی تبدیل شدن به خون را دارد. جایگزین رطوبت‌های از دست رفته بدن بوده و هرجای بدن دچار خشکی شود وظیفه بلغم هست که سریع به آن نقطه اضافه شود. تر نگه داشتن مفاصل و اعضایی که حرکت زیاد دارند از وظایف بلغم است. بلغم در خون جاری است و به برخی از اعضا مثل مغز، نخاع و… تغذیه می‌رساند.

از غلبه بلغم چه می‌دانید؟

مزاج بلغم، سرد و مرطوب بوده و نمایانگر آب است. وقتی بلغم بیشتر شود در واقع رطوبت و سردی بیشتر می‌شود و اولین چیزی که پدید می‌آید حجم است. مثل آب که وقتی یخ می‌زند افزایش حجم پیدا می‌کند. برای همین افرادی که غلبه بلغم دارند چاق هستند.

این خلط تمایل به ته نشین شدن دارد و یک درجه از خلط دم سنگین‌تر است به همین خاطر بیشتر در اندام‌های تحتانی بدن خودش را نشان می‌دهد و افرادی که غلبه بلغم دارند، اندامی گلابی شکل پیدا می‌کنند یا شکم می‌آورند.‌ پس اگه شما هم با وجود اندامی لاغر، شکم بزرگی دارید بدانید که این شکم ناشی از غلبه بلغم است.

یک انسان ممکن است مزاج ذاتی‌اش بلغمی باشد و تعدیل مزاج نکرده و دچار غلبه بلغم شود، یا ذاتا بلغمی نباشد، ولی به خاطر سبک زندگی نادرستش غلبه بلغم داشته باشد. به هر حال در هر دو حالت می‌گوییم فرد دچار غلبه بلغم شده و در هر دو حالت ابتدا باید این بلغم اضافه و تجمع یافته در بدن را خارج کرد. پس از خارج کردن این بلغم اضافه اگر شخص ذاتا بلغمی باشد باید شیوه درست رفتار کردن با بدنش را یاد بگیرد؛ و اگر طبع دیگری داشته و غلبه بلغم پیدا کرده باید بفهمد آن زمان که غلبه بلغم پیدا کرده چه رویکرد نامناسبی در قبال بدنش در پیش گرفته که دیگر آن رویکرد را در پیش نگیرد.

علائم غلبه بلغم در طب سنتی

زمانی که در فردی خلط بلغم بیشتر شود زبان به رنگ سپیدی می‌گراید و فرد حس سرما می‌کند و در موقع غلبه بلغم تمامی یا برخی از حالات زیر هم در فرد دیده می‌شود:

 • ترشی دهان
 • سپیدی بدن
 • پوست شل و آب‌دار
 • پف اندام و صورت
 • زود سفید شدن موها
 • سردی دست و پا
 • دیر هضم شدن غذا (توقف زیاد غذا در معده و آروغ زدن ترش)
 • خواب الودگی و زیاد خوابیدن
 • جاری شدن آب از دهان در خواب
 • رقیق بودن آب بینی ( ترشح زیاد بینی)
 • فراموشی و کند ذهنی
 • کم‌حواسی
 • زیادی دفع ادرار
 • سستی و ضعف
 • خستگی زودرس
 • دفع ادرار با فشار زیاد
 • ریزش مو زودتر از زمان مقرر
 • درد معده
 • قولنج (درد کمر و گردن و شانه ها)
 • گرفتگی ماهیچه های پشت و گردن
 • زانو درد و پا درد
 • بیماری پارکینسون
 • بیماری پیسی
 • نقرس (gout)
 • تنگی نفس
 • تپش قلب (بالاخص در موقع بلند شدن از خواب)
 • سرفه زیاد
 • ضعف مثانه
 • لک‌های قهوه ای در چشم
 • تعریق سرد زیاد (کف دست و پا مرطوب)
 • پنهان بودن رگ‌ها

نکته: برخی از علائم فوق تند ظاهر شده و برخی دیگر در اثر توجه نکردن به خلط بیشتر و در طولانی مدت بروز می‌کنند.

بیشتر بخوانید
توصیه های کاربردی برای مزاج های سرد و تر (بلغمی)

 غلبه بلغم در هر یک از اندام‌های بدن چه پیامد و اثری دارد؟

بلغم چیست
پیامدهای غلبه بلغم

۱) چشم

اثر غلبه بلغم در چشم چیست؟

اشک ریزش، کاهش بینایی و آب مروارید از اثرات غلبه بلغم در چشم است. هر گاه بلغم در چشم افزایش پیدا کند پر اشکی و ریزش از چشم به وجود می‌آید و اگر بیشتر شد کاهش بینایی و هنگامی که بلغم در چشم تبلور پیدا کرد تبدیل به آب سفید (آب مروارید) می‌شود. از داروهای خوب برای چشم سورمه است.

ورم و افتادگی پلک ها

هر چه که چشم درشت‌تر باشد، بلغم در آن بیشتر است و غلبه بلغم در پلک‌ها باعث پف آلودگی و ورم پلک‌ها می‌شود و باز اگر غلبه بلغم از این هم بیشتر شد پلک ها می‌افتد (افتادگی پلک).

۲) دهان و حلق

خرناس و خر و پف

اگر بلغم در دهان و گلو افزایش پیدا کند، خرناسه ایجاد می‌کند که معمولاً از ۲۵ سالگی با افزایش بلغم در گلو و نای بوجود می‌آید.

بزرگ شدن لوزه ها

افزایش بلغم در لوزه‌ها باعث بزرگ و متورم شدن آن‌ها می‌شود.

سنگینی زبان / دیر زبان باز کردن

 • اگر بلغم در زبان زیاد شد حجم زبان بیشتر شده سنگینی و کندی زبان بوجود می‌آید.
 • در طفولیت دیر زبان باز می‌کنند که این بعلت افزایش بلغم در زبان است که ممکن است مادر، غذاهای سرد مزاج خورده و شیرش سرد شده است، بنابراین برای درمان این اطفال باید از غذاهای گرم هم برای مادر و هم برای طفل استفاده کرد.

آبریزش دهان

وقتی بلغم در دهان زیاد شد آب دهان را نمی‌توانند جمع کنند و آب ریزش دهان دارند؛ بخصوص اگر غذاهای سرد مزاج مصرف کرده باشند آب ریزش بیشتر می‌شود. اگر این بلغم بصورت لزج در عضلات زبان جای گرفت، لکنت زبان سرد پدید می‌آید که در این نوع لکنت زبان روی حروف خاصی نمی‌توانند تمرکز پیدا کنند.

لکنت زبان

وقتی که سردی مزاج بیشتر شد یا غذاهای سرد مزاج مصرف کرده لکنت ایجاد می‌شود و زمانی که سردی کمتر شده و مزاج زبان معتدل گردید خوب صحبت می‌کنند.

تن صدا

هر گاه در نای میزان رطوبت بیشتر شد صدا زیر می‌شود و هر گاه گرمی زیاد شد صدا بم می‌گردد. در بچه‌ها و زنان بعلت رطوبت بیشتر صدا زیر است ولی در مردان بعلت گرمی بیشتر، صدا کلفت‌تر می‌شود.

۳) پوست

برص، پیسی یا ویتیلیگو

بلغم لزج هر وقت بر پوست بیفتد بیماری برص به وجود می‌آید. همانطور که غم، مو و پوست را سفید می‌کند و موجب برص می‌شود. برص لکه‌های سفید عمیقی است که در روی بدن ظاهر و روز به روز بزرگتر می‌شود و سرایت به باطن نیز می‌کند. گاهی بعضی از اعضاء و گاهی تمام بدن را فرا می‌گیرد.

کیست چربی

اگر بلغم در زیر پوست از یک حدی بیشتر شد تبدیل به قسمت‌های بلغمی شبیه کیست‌های چربی و معمولاً در اندام انتهایی دست یا پا ظاهر می‌شود.

۴) استخوان

اگر بلغم بیشتر تبلور یافت و سفت شد، شکل استخوان به خود می‌گیرد مانند آب که یخ می‌زند و ایجاد مشکلاتی می‌کند مانند خار پاشنه پا که تبلور بلغم سفت شده است.

۵) مو

سردی زیاد در سر و در ریشه موها، باعث ریزش مو، سفیدی مو یا موخوره می‌گردد.

۶) گوش

پیامد افزایش بلغم در گوش چیست؟

 • افزایش بلغم در گوش باعث ایجاد صدای گوش می‌شود که این صدا شبیه صدای پنکه است.
 • هنگامی که غلبه بلغم خیلی تبلور پیدا کرد تبدیل به سودا می‌شود. صدایی که بر اثر سودا در گوش و سر ایجاد می‌شود صدای سوت است.

کم شنوایی با ناشنوایی

افزایش رطوبت در گوش ایجاد کری می‌کند (کری سنین کهنسالی). نوعی از سنگینی گوش است که صداهای دور را خوب نمی‌شنود.

بیشتر بخوانید
خوراکی‌ های سازگار و ناسازگار بلغمی مزاج ها

۷) مفاصل

تورم مفاصل

بلغم و تاثیر بر مفاصل
غلبه بلغم و تورم مفاصل

مفاصل برای کارکرد خود نیاز به بلغم دارند. آب بین مفاصل و مایع لزج بین آن‌ها بلغم است که باعث نرم و بهتر کار کردن مفاصل می‌شود. اگر بلغم از حد طبیعی خود بیشتر شود، ورم و در نتیجه آرتروز ایجاد می‌شود. مثلا آرتروز گردن که با ورم همراه است و در سن ۳۵ سالگی معمولاً بروز می‌کند.

آرتریت

اگر این بلغم در اندام تحتانی و در زانو ایجاد شود، باعث ایجاد آرتریت شده و در معاینه پوست زانو سرد می‌باشد و متورم است.

آب آوردن زانو

گاهی در زانو آب جمع می‌شود که بعضی از پزشکان این آب را می‌کشند و تخلیه می‌کنند. ولی بعد از مدتی مجدداً در زانو آب جمع می‌شود این آب همان بلغم است که در زانو افتاده و ایجاد درد و ورم مفاصل می‌کند.

این بیماران با مصرف غذاهای سرد مزاج و یا با مصرف ترشیجات دردشان تشدید پیدا کرده و با مصرف غذاهای گرم مزاج بهتر می‌شوند. در هوای سرد یا تماس با آب سرد یا محیط‌های مرطوب مانند نشستن در چمن یا محل‌های خیس و مرطوب دردشان افزایش پیدا کرده و با گرم کردن پا درد بهبود پیدا می‌کند.

۸) عضلات

در غلبه بلغم در عضلات به علت رطوبت بیش از حدی که در بافت عضلات ایجاد می‌شود، قطر عضله زیاد شده و حجیم می‌گردد.

۹) ستون فقرات

 اگر سردی در ستون فقرات بروز کند رماتیسم به وجود می‌آید. رماتیسم در اثر رطوبت زیاد و سردی به وجود می‌آید و اگر مفاصل خشک شوند ساییدگی به وجود می‌آید.

۱۰) مغز و سر

مغز
غلبه بلغم و تاثیر ان بر روی مغز

اگر بلغم در مغز غلبه کند می‌بینیم که شخص مرتب به یک جایی خیره می‌شود و حرکتی نمی‌کند. او نه مسئولیت‌پذیر است و نه واکنش نشان می‌دهد. حتی شاید نتواند کلمات را هم به خوبی ادا کند. اگر این غلبه بلغم بیشتر شد حتی می‌بینیم که در این حالت دهانش هم اندکی باز می‌ماند.

اگر مغز سرد شود باعث فراموشی می‌شود و اگر بیش از حد سرد شود آلزایمر می‌آورد. برای بهبود این مورد باید سر را با روغن های گرم ماساژ داد، گلاب استشمام  کرد و از عطسه آور استفاده نمود.

در کل سردی مغز باعث بدبینی و منفی بافی، افسردگی و کم حافظه شدن می‌شود.

سردرد 

سردردهای بلغمی که بیشتر در پشت سر بوده و معمولاً با تهوع و استفراغ همراه هستند با مصرف غذاهای سرد مزاج و در شب بدتر می‌شود و با بالا رفتن سن نیز بهبود پیدا نمی‌کنند.

سینوزیت

سینوس‌ها بصورت طبیعی باید رطوبت داشته باشند تا هوایی که تنفس می‌شود مرطوب گردد و اگر این رطوبت از بین برود باعث خشکی و سوزش ناراحت کننده و آزار دهنده‌ای می‌شود.
اگر رطوبت در سینوس‌ها بیشتر شود باعث ایجاد آب ریزش بینی و افزایش ترشحات بینی می‌شود و اگر باز هم بیشتر شد باعث ایجاد عدم بویایی و عدم تشخیص بوهای مختلف می‌شود.  با افزایش بلغم نیز سینوزیت به وجود می‌آید.

اختلال بویایی و پولیپ بینی

اگر بلغم ناحیه بینی بیشتر شود باعث ایجاد اختلال در بویایی یا پولیپ بینی می‌شود. با افزایش بیشتر بلغم، تبلور پیدا کرده و به صورت استخوان در می‌آید و انحراف بینی به وجود می‌آورد.
در درمان این افراد علاوه بر درمان سیستمیک باید از بادکش گرم و همچنین حجامت در محل سینوس‌ها و گونه استفاده کرد. همچنین از روغن‌های گرم در اطراف سینوس‌ها و داخل بینی استفاده شود که بلغم را ذوب کند.  استفاده از بوهای گرم و بخورات مخصوص در طول درمان بسیار مفید است.

۱۱) قلب

قلب
تاثیر بلغم بر عملکرد قلب

غلبه بلغم در قلب باعث شلی دریچه قلب می‌شود. یعنی وقتی دریچه قلب باز می‌شود، قلب در اثر سردی زیاد نمی‌تواند دریچه‌اش را به خوبی ببندد. از طرفی سردی قلب به طوری که موجب انسداد شود عامل سکته انقباضی می‌شود.

۱۲) ریه

ریه، سرد و تر و دارای رطوبت است. بیماری‌های ریه یا سرد و تر است یا سرد و خشک و بیماری گرم ریه کم دیده می‌شود.

بیشتر بخوانید
سبک زندگی صحیح برای افراد با مزاج سرد و تر (بلغمی)

سینه پهلو

اگر بلغم منتشر در سینه متبلور شد سینه پهلو ایجاد می‌شود. یکی از راه های درمان آن تعریق است که بوسیله‌ی پوشش‌های گرم و خوراک‌های گرم، بدن را وادار به عرق کردن می‌کنیم.

ارتباط آب آوردن ریه با بلغم چیست؟

اگر بلغم در ریه افزایش پیدا کرد بافت ریه مملو از خلط سرد شده و حجم هوا گیری کم می‌شود که اصطلاحاً گفته می‌شود ریه آب آورده است؛ که درمان آن حجامت قاعده و قله ریه و تکرار حجامت گرم فراگیر ریه و استفاده از داروهای تبخیر کننده و گرم کننده ریه مانند پیاز، عسل و عرق نعناع است. دود برگ زیتون (مانند سیگار کشیده می‌شود) که گرم کننده آرام و دفع کننده‌ی اخلاط است، نیز توصیه می‌شود.

استفاده از گلاب یا عرق نعناع درقلیان بدون ذغال و کشیدن آن که باعث گرم شدن ریه می‌شود (گلاب خاصیت خواب‌آوری دارد و عرق نعناع خواب را می‌برد).

آسم، برونشیت

البته بیماری‌های دیگر ریه نیز مانند آسم، خلط زیاد ریه برونشیت و سرفه‌های خلطی به علت افزایش بلغم بوده که برای درمان آن‌ها باید از داروهای بلغم زدا استفاده کرد.

۱۳) سیستم گوارش

اگر در سیستم گوارش غلبه بلغم داشته باشیم اشتها زیاد شده و شکم بزرگ می‌شود. در چنین مواردی درمان باید بسیار آرام پیش برود.

آروغ، ریفلاکس، تهوع

 •  اگر معده سرد شود اول آروغ ایجاد می‌شود و گاهی باعث ایجاد رفلاکس (ترش کردن) می‌شود. با بیشتر شدن سردی تهوع به وجود می‌آید که این تهوع بعد از مصرف غذاهای سرد مزاج بیشتر می‌شود.
 • تهوع و استفراغ واکنش طبیعی بدن برای دفع مواد اضافی است که برای دفع بلغم و صفرا این اتفاق می‌افتد و این گونه تهوع نباید کنترل شود و باید کمک کرد تا دفع شود.
 •  این سردی در معده حتی در تکلم بچه هم اختلال ایجاد می‌کند.

نفخ و گاز

 • اگر سردی و رطوبت بیشتر شد نفخ و گاز پدید می آید بخصوص بعد از مصرف غذاهای سرد مزاج. دفع بی اختیار گاز ناشی از سردی معده و روده است.
 •  هر چه گاز بیشتر دفع شود نشان می‌دهد که سردی بیشتر است. هر چه طبیعت دستگاه گوارش گرم‌تر باشد میزان تولید گاز کمتر است.

ارتباط بوی بد دهان با بلغم چیست؟

اگر بلغم در معده زیاد شد ایجاد بوی بد دهان می‌کند. البته بوی دهان ۳علت عمده دارد ۱-ریزش ترشحات سرد سینوس‌ها ۲- فضای دهان، خرابی دندان و لثه و… ۳- اختلال در عملکرد گوارش.

تاخیر در هضم غذا

دیر هضم شدن غذا ناشی از افزایش سردی معده است.

اثر غلبه بلغم در روده چیست؟

 • در این حالت ابتدا روده بلغم اضافه را دفع می‌کند. هر چه بلغم افزایش پیدا کند با توجه به اینکه استعداد خشکی دارد، باعث ایجاد یبوست، شقاق یا بواسیر می‌شود. برای درمان اول باید مزاج را گرم کرد. هر گاه مزاج گرم باشد یبوست ایجاد نمی‌شود.
 • با افزایش بلغم دفع متعفن به وجود می‌آید (بوی بد دهان بوی بد مدفوع) و دفع مواد هضم نشده متبلور و دانه های درشت ایجاد می‌شود.
 • در دفع روده، بوی ترش متعفن مدفوع ناشی از سردی است و بوی تند آن ناشی از گرمی است و هر گاه میزان رطوبت معده و روده زیاد شد زمینه ایجاد انگل پیش می‌آید. در حالیکه افزایش حرارت معده و روده اجازه تولید انگل نمی‌دهد.

 ۱۴) دستگاه ادراری تناسلی

سنگ کلیه

سنگ کلیه و بلغم
تاثیر بلغم بر ایجاد سنگ کلیه
 • ایجاد سنگ کلیه یا ناشی از سردی کلیه است و یا به علت افزایش میزان آهک دریافت شده از طریق غذاهای خورده شده می‌باشد.
 • مشکل سردی کلیه جدی‌تر است. مجموعه داروهای دافع سنگ کلیه باید داروهایی با خاصیت گرم و تیز یا سرد و تیز (شکننده) و همچنین داروهایی با خاصیت گشادگنندگی در جهت کمک به سهولت دفع باشند.

رابطه اختلال در کنترل ادرار و افزایش بلغم چیست؟

وقتی میزان بلغم اضافه‌تر شود، ظرف نگاه دارنده ادرار یعنی مثانه شل می‌شود و توانایی نگه داشتن ادرار را ندارد، در نتیجه ریزیش مکرر ادرار بدون اختیار، ادرار شبانگاهی و شب ادراری به وجود می‌آید که نشان دهنده افزایش بلغم است.

بزرگ شدن پروستات

 • اگر سردی در غده پروستات بیشتر شود باعث ورم آن غده می‌شود و BPH به وجود می‌آید.
 • پزشک مسلط بر طب سنتی می‌تواند با تجویز گرمی مناسب خوراکی و موضعی، پروستات را گرم کرده، بلغم لزج ایجاد شده را ذوب کند که در نتیجه غده کوچک می‌شود.

سرد شدن دستگاه تناسلی

 • اگر بلغم در دستگاه تناسلی افزایش پیدا کرد، باعث سردی تناسلی می‌شود.
 • رحم: سرد شدن رحم سبب مشکلات زیادی در زنان خواهد شد. رحم گرم آسیب‌پذیری کمتری دارد. همچنین رحم سرد ترشح رقیق زیادتری دارد.

اختلال در عادت ماهیانه

وقتی در رحم سردی افزایش پیدا کرد میزان خونریزی در دوران عادت ماهیانه زیاد شده  که نشان دهنده غلبه سردی و بلغم در رحم است.

عفونت رحم

از طرفی هنگامی که رحم سرد باشد استعداد ابتلا به بیماری های عفونی بیشتر شده و با اندک تغییر آب و هوا و تغییر آب مورد استفاده جهت نظافت مثلاً استفاده از دستشویی‌های بین راه در مسافرت‌ها، آلودگی پیدا کرده و عفونی می‌شود.

اختلال در میل جنسی

افزایش بلغم میل جنسی را کاهش داده و سرد مزاجی جنسی به وجود می‌آورد. در این حالت زن تمایل به زناشویی ندارد و ممکن است دستگاه تناسلی او به راحتی برای مقاربت آمادگی پیدا نکند.

ناباروری در زنان

اگر بلغم زیاد شود نطفه یخ می‌زند و ناباروری ایجاد می‌شود و یا برعکس اگر گرمی بیش از حد در رحم ایجاد شود، ناباروری ناشی از گرمی ایجاد می‌شود که به علت ایجاد گرمی بیش از اندازه است که به اصطلاح نطفه می‌سوزد.

کیست تخمدان

کیست‌ها غده‌های موجود در بدن هستند که وقتی بلغم محیطی بیشتر شد بزرگ می‌شوند و ایجاد کیست می‌کند. یعنی وقتی رطوبت بیش از اندازه شود چه رطوبت داخلی و چه رطوبتی که از محیط جذب کرده، مثلاً شستشوی زیاد یا نشستن در مکان مرطوب بخصوص در دوران عادت ماهیانه، این افزایش رطوبت باعث ایجاد کیست‌های تخمدان می‌شود.

افتادگی سینه ها

افتادگی سینه در خانم ها یکی دیگر از نشانه‌های غلبه بلغم و افزایش سردی در ناحیه سینه است.

درمان غلبه بلغم و راه های رفع بلغم بدن در طب سنتی چیست؟

اولاً امیدواریم هیچ‌وقت دچار غلبه بلغم نشوید (اگرچه در جامعه ما بسیار شایع است، چون رژیم غذایی ایرانیان، بیشتر خوردن غذا‌های سرد است).

اما اگر با خواندن این پست متوجه شدید که غلبه بلغم دارید حتما با مشورت پزشک طب سنتی در جهت درمان آن اقدام و روش زندگی‌تان را اصلاح کنید.

در مورد غلبه بلغم خود درمانی در منزل جایز نیست و حتماً تدابیر پزشک طب سنتی با توجه به نوع مزاج پایه و مزاج غالب شما را می‌طلبد. فقط با راهکارهایی که در پست ذیل اشاره می‌کنیم می‌توانید خلط بلغم بدن خود را تنظیم نمایید.

بیشتر بخوانید
نشانه ها و راه های تنظیم و درمان بلغم در طب سنتی

منبع: گردآوری شده توسط تیم محتوایی طبایع و با تشکر از دکتر فرهاد عبداله زاده

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۴.۲۳ (۳۰ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4.23 (30 رای)

نوشته های مشابه

‫۸ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *