خوردن و آشامیدن

نوشیدنی های سالم و غیر سالم

سالم ترین نوشیدنی برای رفع عطش آب است!

نوشیدنی‌های سالم در رساندن ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنزیم‌های لازم به بدن سهم اساسی دارند. این نوشیدنی‌ها اگر از نوع طبیعی و سالم باشند، برای تقویت سیستم ایمنی، پاک‌سازی کبد و کلیه‌ها و همچنین حفظ تعادل بازی-اسیدی بدن فوق‌العاده‌اند.

سالم ترین نوشیدنی

سالم ترین نوشیدنی برای رفع عطش آب است؛ اما با توجه به مزاج افراد نوشیدنی های مفید دیگری هم هست.

  • از نوشیدنی های سالم برای گرم مزاجان می شود به شربت سکنجبین با طعم ها و خواص متفاوت به شکل ساده یا منعنع (طعمدار شده با نعناع)، شربت آبلیمو، آب زرشک، آب انار و آب آلبالو در فصول گرم اشاره کرد.
  • شربت آب عسل یا ماء العسل طبی و شربت گلاب به همراه زعفران در افراد سرد مزاج کارایی دارد.
  • شیربادام و ماءالشعیر طبی برای رطوبت رسانی به افراد خشک مزاج توصیه می شود.
  • افراد با مزاج مرطوب نباید در مصرف نوشیدنی ها زیاده روی کنند و در صورت نیاز برای آنها سکنجبین های دارویی ویژه توصیه می شود.

شربت سیب و به و مصرف آب میوه ای تازه بدون افراط در مصرف، برای تقویت عمومی مفید است.

شیر و عسل؛ نوشیدنی مناسب سالمندان

استفاده از عسل در سنین پیری بسیار مفید است زیرا معده را از رطوبت‌ها پاکسازی کرده و برای هضم غذا آماده می‌کند. خوردن شیر جوشیده با عسل یا نبات نیز برای این سنین مناسب است.

مضرات نوشابه های گازدار

  • نوشابه های گازدار و کولاهای فعلی از معضلات تغذیه ای دنیای امروز است و با رنگ، میزان اگزالات، گاز، مقدار شیرینی و مواد نگهدارنده مشکلات جدی عدیده ای را ایجاد می کند.
  • خانواده نوشیدنی های گازدار معمولی Regular باعث به وجود آمدن دیابت و چاقی بیش از حد می شوند. مساله دیگر وجود اسید فسفریک در این نوشیدنی هاست یعنی در نوشیدنی های گازدار معمولی این اسید باعث پوکی استخوان شده و مضرات زیادی را ایجاد می کند.
  • مناسب ترین PH برای بدن PH خنثی است. میزان بالای اسیدیته در نوشابه‌های گاز دار معمولی باعث افزایش اشتها و در نهایت موجب چاقی مفرط می شود. مساله دیگری که جای بحث دارد، گاز موجود در نوشیدنی های گازدار است. گاز نیز موجب افزایش اشتها می شود و این نوشیدنی ها (گازدار معمولی) چه رژیمی باشند چه غیررژیمی در هر دو حالت باعث چاقی می شوند.
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)
برچسب ها
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن