خوردن و آشامیدن

تدابیر مصرف پنیر در طب سنتی

نقش پنیر در چاقی و لاغری

زمان مناسب مصرف پنیر

گاه از قول طب ایرانی به پنیر کم لطفی می‌شود. پنیر سرد است، پنیر حافظه را کم می‌کند و … توجه داشته باشید که پنیر منبع خوبی از پروتئین و کلسیم است. آن‌چه که باید مورد توجه شما قرار گیرد؛ زمان مصرف پنیر است.

 • جذب کلسیم غروب‌ها در بهترین وضعیت ممکن است. پس مصرف پنیر عصرها به همراه مصلحش گردو مناسب‌تر از صبح است. شما می‌توانید نان و پنیر و گردو را در صبحانه را میل کنید، فقط جذب کلسیم کمتری در صبح میسر می‌شود.
 • توجه داشته باشید که مصرف پنیر با گردو موجب استفاده کلسیم موجود در پنیر از فسفر گردو شده؛ پنیر در فرایند هضم و جذب خود نیازی به جذب فسفر مورد نیاز مغز از بدن ندارد، پس نگران حافظه خود نیز نباشید.
 • ولی مصرف نان و پنیر با برش‌های اشتهااور خیار و گوجه فرنگی به سبب هضم ناقص ناشی از سردی زیاد، چندان مطلوب گوارش نیست. فقط در حد هوسانه میل کنید، آن هم فقط در فصل تابستان.

پنیر را هم زمان با چه مواد خوراکی نباید مصرف کنیم؟

 1. پنیر را خالی نخورید. مصرف پنیر به تنهایی بسیار مضر می باشد و بلغم زا است و فرد را دچار رخوت، سستی می کند و باعث کندی در یادگیری و کاهش تمرکز می گردد.
 2. پنیر را نباید با بادام مصرف کرد؛ زیرا موجب فساد در معده شده و به عنوان عامل مهمی در تشکیل سنگ کلیه و مثانه محسوب می شود.
 3. مصرف پنیر با ماست چکیده و پنیر با بادام باعث لکه و پیسی در پوست صورت می شود.
 4. پنیر یک ماده پروتئینی با طبع سرد است و نباید آن را با گوجه، خیار و هندوانه که تب سرد دارند، خورد، عادت همیشگی در این امر باعث بروز بسیاری از عارضه ها و برخی بیماری ها شامل دیابت، اختلالات عصبی، گوارشی و غیره می شود.
 5. بهتر است افرادی که تمایل به مصرف همزمان پنیر، خیار، گوجه و یا هندوانه را دارند به مقدار نصف به نصف از گردو استفاده کنند؛ یعنی برابر پنجاه گرم پنیر، از پنجاه گرم گردو استفاده کنند.
 6. برای سرد مزاجان زیان آور است و مصلح آن گردو، عسل، نعناع و آویشن می باشد.

یک درمان ساده با آب پنیر

عمدتاً در افرادی که مشکلات پوستی مثل اگزما، خشکی پوست، لک های تیره پوستی (به صورت کک و مک) دارند یا مثلاً جایی از بدنشان زخم شده و جای آن زخم، لک روی پوستشان مانده، می توانند از این آب پنیر طبی استفاده کنند. یا مثلاً افرادی که جوش زدند و جای جوش هایشان، لک روی صورتشان مانده، می توانند از این آب پنیر طبی روزی یکی دو لیوان استفاده کنند و بهتر هم است که با شکم خالی مصرف شود و بعد از مصرف مقداری پیاده روی کنند.

نقش پنیر در چاقی و لاغری

 1. چاقی: پنیر با مغز گردو و آویشن فوق العاده چاق کننده است.
 2. لاغری: پنیر نمک زده کهنه در دوم گرم و خشک است و از بین برنده بلغم می باشد همچنین موجب تقویت اشتها و امعاء شده، ولی چون رطوبات بدن را خشک می کند، لاغرکننده است.

منبع: مروری بر کلیات طب سنتی ایران ص۲۳۸

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۵ (۱ رای)

مشاوره طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

آکادمی طبایع

برای شرکت در کلاس‌های آموزشی با گواهینامه معتبر انجمن علمی به لینک زیر مراجعه نمایید...

مشاهده کلاس‌ها

اپلیکیشن طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: