بیماری هاتغذیهلاغری

پیشگیری و درمان لاغری در پزشکی جدید

معرفی بیماری لاغری و علائم آن و ارائه راهکارهای درمانی پزشکی جدید

لاغری چیست؟

لاغری بیماری است که بر اثر کمبود میزان بافت عضله و چربی در بدن ایجاد می شود. عوامل به وجود آورنده آن عبارت اند از فعالیت بیش از حد ، اضطراب، هیجان، افسردگی، تغزیه، اختلالالت عصبی، کم خونی، اختلالات هورمونی، آب و هوا و…  می باشد. لاغری خود زمینه به وجود آمد بیماری های دیگر از جمله پوکی استخوان و بیماری های عصبی و… می باشد .

به غیر از علل بالا، کاهش وزن می تواند به علت تحلیل ماهیچه، پرکاری تیروئید، بیماری های آرتریت روماتوئید، دیابت، افسردگی، التهاب روده، انسداد مزمن ریوی، اندوکاردیت، سل، سرطان، ایدز، نارسایی قلب و.. نیز باشد. برای درمان این مشکل ابتدا باید نوع آن را تشخیص داد و سپس آن را درمان کرد.

بیشتر بخوانید
آشنایی با بیماری ها و روش های درمانی آنها

علل عدم افزایش وزن از نظر طب جدید چیست ؟

  • اگر ورزش هوازی زیادی انجام می دهید پس انتظار نداشته باشید چاق شوید. ورزش های هوازی باعث سوختن کالری می شوند و برای کاهش وزن بسیار مناسب هستند. ولی اگر خیلی لاغر هستید ورزش های هوازی سخت را کنار بگذارید و تنها به پیاده روی یا ورزش های قدرتی برای عضله سازی بپردازید.
  • اگر ورزش های سنگین می کنید پس لاغری را در نظر بگیرید. درست است که ورزش کردن خوب است و راه مناسبی برای کاهش وزن است ولی می تواند لاغری مفرط را نیز به دنبال داشته باشد که به اندازه چاقی خطرناک است.
  • اگر به اندازه کافی غذا نمی خورید لاغر بودن یک امر عادی برایتان محسوب می شود.. به اندازه کافی غذا نخوردن، به هر دلیلی می تواند به لاغری مفرط بیانجامد که از چاق بودن بیشتربرای بدن مضر است. نرسیدن مواد مغذی به اندازه کافی به بدن در کسانی که به اندازه کافی غذا نمی خورند و لاغر هستند از بزرگترین مشکلات است.
  • بسیاری از افراد از غذای سالم و مغذی استفاده نمی کنند و به همین دلیل است که لاغر هستند. عدم استفاده از انواع مواد غذایی برای دریافت ویتامین ها و مواد مغذی می تواند مشکلات متعددی را به دنبال داشته باشد.
  • برخی افراد به دلیل شغلی که دارند خود را لاغر نگه می دارند. برخی ازمدل های لباس و بازیگران برای اینکه در شغل خود موفق باشند و درآمد بیشتری داشته باشند؛ خود را لاغر نگه می دارند. برخی از ورزشکاران که باید در یک محدوده وزنی باشند تا بتوانند به رقابت بپردازند مانند کشتی گیران، کاراته کاران و… نیز همیشه خود را لاغرتر از وزنی که بدن آنها باید داشته باشد، نگه می دارند.

راه های درمان انواع لاغری از نظر پزشکی مدرن چیست ؟

لاغری ممکن است بر اثر عوامل مختلفی صورت بپذیرد که بهتر است با توجه به نوع آن به مقابله بپردازیم تا بتوان نتایج بهتری حاصل کرد. ما در زیر به چند عامل مهم از آن و روش درمان آن پرداخته ایم.

درمان لاغری در اثر بی اشتهایی

درمان لاغری با افزایش اشتها برای کسانی که از بی اشتهایی و میل نداشتن به غذا، لاغر هستند؛ جوابگو است. اگر دلیل لاغری مربوط به بی اشتهایی نباشد پس درمان آن با قرار دادن غذاهای زیاد کننده اشتها و یا استفاده از دارو هایی که اشتها را زیاد می کنند؛ اشتباه است. باید راه درمان لاغری را از متخصص در این زمینه دریافت کرد. زیرا همانطور که اشاره شد شرایط بدنی هر فرد با دیگری متفاوت است و نیاز های درمانی متفاوت لازم است در نظر گرفته شوند.

  1. بهتر است ۳ وعده اصلی غذایی به طور کامل میل شود. ناهار را جزء وعده های پر کالری و مفصل قرار دهید. بین غذا آب و مایعات ننوشید چون حجم معده را پر می کند و برای شما سریعا احساس سیری را در پی خواهد داشت.
  2. به ورزش سبک روی بیاورید. ورزش کردن باعث می شود کالری بسوزانید و احساس گرسنگی به سراغ شما بیاید. در این لحظه یا بین ورزش باید به خوردن غذاهای پرکالری روی بیاورید.
  3. از میان وعده های مغذی مانند انواع آجیل، شیر، میوه، اسموتی میوه و بستنی استفاده کنید. کیفیت میان وعده ها از کمیت آنها مهم تر است. سالم بودن این میان وعده ها نیز مهم است پس از نوشیدنی های سرشار از قند مانند نوشابه های گازدار و دلستر استفاده نکنید.

درمان لاغری در اثر کم خونی

بی اشتهایی می تواند به دلیل کم خونی ایجاد شود. این پدیده بیشتر در کودکان دیده می شوند. امکان اینکه در بزرگسالان به خصوص زنان نیز ایجاد شود کم نیست. کم خونی می تواند باعث خستگی، سستی و ضعف شود و در بسیاری از موارد نیز با بی اشتهایی همراه است. برای درمان لاغری ناشی از بی اشتهایی در رابطه با کم خونی باید از دارو هایی که برای درمان کم خونی استفاده می شود، بهره برد. اما لازم است که این کارطبق تجویز پزشک باشد.

راه های دیگری برای درمان و کنترل کم خونی و درمان لاغری ناشی از آن نیز وجود دارد. که به خوردن غذاهایی که به بهبود کم خونی منجر می شود، خلاصه خواهد شد. گوشت قرمز، انواع مغزها، بسیار از میوه ها مانند خرما، انگور، توت، انجیر و… به طور طبیعی باعث بالا رفتن مقدار آهن در بدن می شوند و کم خونی را جبران می کنند.

استفاده از مواد طبیعی ممکن است کمی دیرتر از داروهای شیمیایی مانند اسید فولیک، کم خونی را جبران کند. ولی دوام این جبران با استفاده از مواد غذایی و طبیعی برای فرد بیشتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید
تبادل تجربیات درمانی در رابطه با بیماری لاغری

درمان لاغری بر اثر سوخت و ساز بالا

سوخت و ساز بالای بدن می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. که دو مورد از آنها در این بخش مورد بحث است. سوخت و ساز بالای بدن به دلیل فعالیت بدنی زیاد و یا پرکاری تیروئید ممکن است ایجاد شود.

  1. درمان پرکاری تیروئید معمولا با استفاده از دارو های شیمیایی که پزشکان تجویز می کنند.  یا رژیم درمانی برطرف می شود که اغلب در پی آن لاغری نیز درمان خواهد شد.
  2. در رابطه با درمان لاغری در اثر فعالیت بدنی زیاد با رژیم درمانی و تغذیه مناسب و کم کردن فعالیت های بدنی روزانه نیز به راحتی قابل رفع خواهد بود. البته بهتر است برای تشخیص دقیق تر به پزشک مراجعه کرده و راه درست را برای کنترل و درمان پیش گرفت.

داروهای چاقی برای درمان لاغری بد است یا خوب؟

امروزه داروهای بسیاری برای درمان لاغری و چاق شدن وجود دارد. عملکرد این دارو ها بر اساس تغییر در چگونگی ذخیره و مصرف گلوکز در بدن، بالا بردن مقدار آب در بدن، کند کردن سوخت و ساز، تغییر در میزانهورمون های بدن، افزایش اشتها، تنگی نفس و کاهش فعالیت های روزانه صورت میگیرد.

معمولا چاقی به وجود آمده در اثر این نوع داروها قابل بازگشت است. فرد با قطع مصرف آنها بهلاغری سابق باز می گردد. البته داروهایی که به درمان عامل ایجاد لاغری می پردازند و سبب بالا رفتن وزن می شوند. طبق تجویز پزشک، تا اتمام دوره درمان به افزایش وزن ماندگار منجر خواهند شد.

عوارض خطرناک

بسیاری از داروها که برای درمان برخی بیماری ها به کار می روند با عوارضی مانند چاقی همراه هستند. امروزه از برخی از آنها برای درمان لاغری استفاده می شود که بسیار خطرناک است و با عوارضی جدی برای بدن همراه هستند.

عوارضی مانند ابتلا به بیماری های قلبی، مشکلات دستگاه گوارش، ناباروری و بسیاری بیماری های دیگر که درمان آنها می تواند از درمان لاغری سخت تر و پر هزینه تر باشد.

داروهایی که از عوارض آنها چاقی است می توان به قرص های دیابت، انسولین، داروهای کاهنده فشارخون، داروهای کورتونی، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد حساسیت، داروهای ضد تشنج و میگرن، داروهای ضد بارداری و داروهای هورمونی مانند استروژن ها اشاره کرد که باعث افزایش وزن و چاقی می شوند.

عوارض داروهای چاقی با قطع مصرف آنها برطرف می شود. ولی بهتر است اگر از این داروها برای چاقی و اضافه وزن استفاده می کنید، خطرات آن را جدی گرفته و تا جای ممکن از مصرف آنها پرهیز کنید. برای درمان لاغری بهتر است به متخصص تغذیه مراجعه کرده تا اصولی صحیح را پیش رویتان قرار دهد.

نکات مهم!

 عوارض متعددی را کمبود وزن و لاغری به همراه دارد که بهتر است برای در امان ماندن از آنها از رژیم غذایی اصولی در کنار رعایت برخی نکات باشد. مانند خواب و استراحت کافی، کنترل استرس، مصرف غذاهای سالم و همینطور درمان بیماری‌های زمینه ای طبق تجویز پزشک پرداخت.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۵ (۱ رای)

مشاوره طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

آکادمی طبایع

برای شرکت در کلاس‌های آموزشی با گواهینامه معتبر انجمن علمی به لینک زیر مراجعه نمایید...

مشاهده کلاس‌ها

اپلیکیشن طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *