مزاج شناسی

رابطه افسردگی با مزاج و منشا روحی یا جسمی این بیماری

طب سنتی در مورد افسردگی چه می‌گوید؟

در طب سنتی ایران بخش بزرگی از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های روحی و روانی چون افسردگی، زیر مجموعه اختلالات مزاجی یا اصطلاحاً «سوء مزاج» هستند. اگر مزاج یک عضو به سمت یکی از کیفیات (گرمی یا سردی و تری یا خشکی) متمایل شود، یا اینکه خلط خاصی در آن افزایش یابد، عملکرد عضو مورد نظر با مشکل مواجه شده که این نوع اختلال را سوء مزاج می‌گویند. مثلاً غلبه سردی و تری یا خلط بلغم در مغز باعث کاهش حافظه، سستی و کسلی، خواب زیاد و … می‌شود.

افسردگی نتیجه چیست؟

  • در کنار بیماری‌های جسمی، برخی امراض روحی روانی نیز می‌توانند در نتیجه سوء مزاج به وجود آیند.
  • بیماری افسردگی از نظر طب قدیم می‌تواند دارای منشأ روحی یا جسمی باشد. این بیماری با توجه به منشأ آن درمان می‌شود.
  • افسردگی در پی افزایش خلط سودا به وجود می‌آید.
  • در نتیجه هر عاملی که باعث افزایش خلط سودا در بدن ‌شود، افسردگی را تشدید کرده و عواملی که باعث کاهش سودای بدن شود، افسردگی را بهبود می‌بخشند.

پرهیزات غذایی بیماران افسرده برای کاهش خلط سودا

  • از مواد غذایی تولیدکننده خلط سودا می‌توان به گوشت گاو، شتر سال‌خورده، عدس، بادمجان، نشاسته، افراط در خرما و شیره خرما، طحال حیوانات، کلم و … اشاره کرد. کسانی که مشکل افسردگی دارند و یا مستعد آن هستند باید در مصرف این مواد پرهیز کنند.
  • غذاهای کم‌کیفیت مانند سوسیس و کالباس و غذای شب‌مانده نیز در تولید ماده سوداوی در بدن موثر است.  لذا جزء پرهیزات غذایی بیماران دارای سوء مزاج سودا از جمله بیماران افسرده است.

رابطه جسم و نفس یا رابطه متقابل امراض روحی و جسمی

افسردگی
رابطه بین افسردگی و مزاج
  •  به واسطه ارتباط تنگاتنگی که میان نفس و جسم مادی انسان وجود دارد، رابطه متقابلی میان امراض روحی و جسمی برقرار است.
  • همان‌طور که سوء مزاج می‌تواند باعث افسردگی و بداخلاقی شود، افسردگی و بداخلاقی نیز در اثر نهادینه شدن در رفتار فرد، می‌تواند باعث بروز غلبه سودا در بدن شود.
  • توجه به این نکته از امتیازات ویژه طب سنتی ایران در درمان امراض روحی است و در عین کارآمدی چشمگیر خود، دایره درمان را در این نظام طبی گسترده‌تر می‌کند.

نظر حکمای طب سنتی ایران در خصوص رابطه جسم و نفس

ابن سینا در کتاب النفس از مجموعه شفا، با اشاره به اموری همچون غم، شهوت و ترس که نفس را در بر می‌گیرند، می‌فرماید: «إن هذه الأفعال و الأعراض هى من العوارض التی تعرض للنفس… فإنها تستحیل معها أمزجه الأبدان. و تحدث هى أیضا مع حدوث أمزجه الأبدان، فإن بعض الأمزجه یتبعه الاستعداد للغضب، و بعض الأمزجه یتبعه الاستعداد للشهوه، و بعض الأمزجه یتبعه الجبن و الخوف».

  • یعنی حالاتی که بر نفس عارض می‌شوند، باعث استحاله مزاج بدن می‌شود. [ آن را به حالتی که مناسب آن کیفیتِ نفسانی است تبدیل می‌کنند. مثلاً در هنگام ترس، مزاج بدن به گونه‌ای تغییر می‌یابد که خلط سوداء بر آن غالب می‌گردد.] همچنین این حالات نفسانی می‌توانند در اثر حدوث مزاج خاص در بدن نیز ایجاد گردند. همان‌طور که برخی از مزاج‌ها، مستعد خشم و غضب و برخی مستعد شهوت و برخی دیگر مستعد ایجاد خوف و ترس در شخص هستند.
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۳.۶۷ (۳ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
3.67 (3 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *