مواد زائد و ضروری

تاثیرات درمانی حجامت ساقین

حجامت ساقین باعث جذب مواد زائد از نقاط بالا تنه و حتی از مغز به سمت پایین می‌شود

حجامت یک روش درمانی برای پاکسازی خون است. خواص حجامت عمدتاً متوجه ناحیه تحت حجامت و مجاور آن می شود. مثلاً حجامت سر در پاکسازی اعضای سر و مغز از مواد زائد نقش دارد و برای بهبود سردردهای گرم با ماده خون یا صفرا می‌تواند مفید باشد. اما ما در این پست قصد داریم شما را با فواید درمانی حجامت ساقین (حجامت پشت ساق پاها) آشنا نماییم.

فصد آری یا نه؟

فصد نیز در پاکسازی خون موثر است ولی از آنجایی که از رگ ها خون همراه با بخار حیاتی گرفته می‌شود پاکسازی قوی تری انجام می‌دهد و در کنار آن ضعف بیشتری نیز بر بدن تحمیل می‌شود. لذا در فصد کردن احتیاط‌ها و مراقبت‌ها بسیار بیشتر است.

بیشتر بخوانید!

حجامت ساقین

یکی از انواع حجامت ها که می‌تواند جایگزین فصد شود ولی در عین حال ضرر فصد را ندارد، حجامت پشت ساق پا است. برخی از حکمای طب سنتی این نوع حجامت را قوی ترین و مفیدترین حجامت عنوان کرده‌اند.

خصوصیات حجامت ساقین

  • این حجامت باعث جذب مواد زائد از نقاط بالا تنه و حتی از مغز به سمت پایین می‌شود.
  • در سرگیجه‌ای که ناشی از غلبه دم در مغز باشد یکی از بهترین راهکارها حجامت ساقین است.
  • این نوع حجامت همچنین برای افرادی که مزاج نسبتاً سردی دارند و حجامت به طور کلی برایشان کمتر توصیه می‌شود، می‌تواند گزینه بهتری باشد.
  • در مواردی که زخم چرکی در بالا تنه باشد یا ورم گرم (صفراوی یا دموی) در مسیرهای تنفسی باشد، مانند بیماری حناق که ورم مانع از تنفس صحیح می شود، می توان با استفاده از فصد یا حجامت ساقین ماده ورم را به پایین کشیده و از بدن خارج کرد.
بیشتر بخوانید!

فواید حجامت ساقین

  • کاهش درد و ورم مفاصل: اگر درد مفاصل و ورم آن گرم باشد یعنی با لمس آن گرمی احساس شود و ضربان دار باشد، حجامت ساقین تاثیر زیادی در بهبود آن دارد. لازم به ذکر است قبل از نضح ورم نباید حجامت کرد.
  • جاری کردن خون قاعدگی: در مواردی که قاعدگی به تاخیر افتاده باشد. (این نوع حجامت فقط در خانم‌های گرم مزاج می‌تواند با تیغ زدن همراه باشد، در خانم‌های سرد مزاج بادکش ساقین و روی ران بدون تیغ زدن بهتر است).
  • سردرد های ناشی از خلط دم: علامت این سردردها سرخی چهره، پری عروق ناحیه سر و گردن، احساس سنگینی سر، شدید شدن سردرد با مصرف گرمی جات یا هوای گرم می‌باشد.
  • رفع خواب رفتگی پا: اگر این خواب رفتگی ناشی از غلظت خون و غلبه خلط دم باشد با حجامت ساقین بهبود پیدا می‌کند.

حرف آخر…

برای انجام حجامت و بهره‌مندی از فواید آن لازم است در چارچوب مشخص و با رعایت نکات مربوط به زمان مناسب، نکات قبل و بعد و حین حجامت، مبادرت به این روش درمانی نمود. در غیر این صورت حجامت نمی‌تواند سودرسان باشد و در مواردی به بدن آسیب وارد می‌شود.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۴.۲۵ (۴ رای)
برچسب ها

اطلاعیه مهم!

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

توجه توجه!

برای شرکت در کلاس‌های آموزشی با گواهینامه معتبر انجمن علمی به لینک زیر مراجعه نمایید...

مژده مژده!

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4.25 (4 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن