خوردن و آشامیدن

آب سرد ناشتا بیمارتان می کند!

نوشیدن آب سرد به صورت ناشتا؛ اعضای اصلی بدن را دچار سوء مزاج می‌کند

با وجود اینکه مصرف به‌اندازه آب آشامیدنی سالم برای سلامت انسان لازم است اما در صورت نوشیدن بیش از حد آب یا نوشیدن آب در زمان‌های نامناسب و به صورت سرد و خنک، می‌تواند زمینه ابتلای شما به انواع بیماری‌ها از جمله بیماری‌های گوارشی، قلبی و کلیوی را فراهم کند!

مصرف آب سرد به صورت ناشتا

 • متأسفانه برخی عادت به نوشیدن آب سرد یا آب خیلی خنک به صورت ناشتا دارند که یک عادت بیماری‌زا و خطرناک است.
 • در واقع نوشیدن آب سرد در زمان های نامناسب و به صوورت ناشتا، مزاج معده و اعضاء مجاور مثل کبد را به سمت سردی می‌برد و باعث بروز بیماری می‌شود.
 • همچنین آب سرد چربی مواد غذایی داخل معده را به صورت سفت و غیر قابل جذب در می‌آورد که این مواد هضم نشده در دیواره سلول‌ها رسوب کرده و موجب پیدایش سلول‌های سرطانی در طول زمان خواهند شد.

نظر دکتر عباسیان در مورد نوشیدن آب سرد به صورت ناشتا

 • از نظر دکتر علیرضا عباسیان، مصرف آب سرد به صورت ناشتا اصلا توصیه نمی‌شود زیرا این کار می‌تواند اعضای اصلی بدن را دچار سوء مزاج کند.
 • درمورد آب عقایدی به اشتباه وارد فرهنگ مردم شده که حتی در پزشکی رایج هم تایید نشده است. برای مثال درمورد اینکه گفته می شود باید روزی ۷ تا ۱۰ لیوان آب بنوشیم، هیچ مقاله علمی در این خصوص وجود ندارد.
 • طب سنتی به طور خاص معتقد است اگر آب به صورت ناشتا به خصوص خنک مصرف شود به اعصاب صدمه می زند و در درازمدت می‌تواند باعث بیماری هایی مثل پارکینسون و لرزش دست شود، بنابراین آب حتما باید هنگام صبح به صورت گرم نوشیده شود.

نظر دکتر ارمغان‌سادات کیهانمهر در مورد نوشیدن آب سرد به صورت ناشتا

از نظر دکتر کیانمهر، خوردن ژله، بستنی، تنقلات حاوی مواد نگهدارنده و رنگی, خوردن آب سرد در حالت ناشتا و تند غذاخوردن موجب بروز «کبد چرب» می‌شود.

عقاید اشتباه در مورد نوشیدن آب سرد در حالت ناشتا

 • آب سرد چون بهتر و سریعتر تبدیل به عرق می‌شود و غدد ترشحی تعریق را زودتر تحریک می‌کند نوشیدن آن در تابستان خیلی مفید است.
 • همان طور که توصیه شده برای گرفتن نتایج طبیعی آن باید ناشتا بود زیرا اولا معده خالی محتاج به فعالیت نیست و غدد مترشحه معدی بکار نیستند در نتیجه غده های تعریقی فرصت و نیروی بیشتری در عمل خود پیدا می‌کنند.
 • ثانیا وقتی که معده پر باشد نوشیدن آب سرد نه تنها تولید حرارت نمی‌کند بلکه در طبخ معده سوء دخالت کرده و کار هضم غذا را بتأخیر می‌اندازد بسا موجب ثقل و سده های رودی می‌شود.
 • از فواید دیگر نوشیدن آب سرد در حال ناشتا تحریک اشتها است و این نتیجه بر اثر قلع مواد صفراوی است که ایجاد تهوع (حالت قی) مختصر آن را انجام می‌دهد.
 • از فایده‌های دیگر نوشیدن آب سرد به صورت ناشتا، تقویت معده است و این نتیجه همان عکس العمل زیاد شدن حرارت غریزی معده و تحریک غده های اوست.
 • آب سرد را در تابستان ناشتا بنوشید تا عطش شما تخفیف پیدا کند و این نتیجه یک سلسله عملیات شیمیائی است که از جمله آنها تولید نفرت از آب و قلیائی شدن خون می‌باشد.

جایگزین آب سرد ناشتا

در طب سنتی، پیشنهاد می‌شود به‌ جای نوشیدن آب سرد به صورت ناشتا، از موارد زیر استفاده شود تا از شدت عوارض آن کاسته شود:

5a0m837901c213b69 150x150 - آب سرد ناشتا بیمارتان می کند!

دکتر ارمغان سادات کیهانمهر

متخصص طب سنتی

535d4396bde41c 150x150 - آب سرد ناشتا بیمارتان می کند!

دکتر علیرضا عباسیان

متخصص طب سنتی (مفاصل)

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)
برچسب ها
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن