آب و هوا

چرا روغن مالی در پاییز زیاد توصیه شده است؟!

بررسی برخی از فواید روغن مالیدن به پوست در فصل پاییز از نگاه طب سنتی

به‌علت مزاج سرد و خشک فصل پاییز بیماری‌ها با منشأ سردی و خشکی شیوع بیشتری پیدا می‌کنند. این مشکلات در مناطقی با آب و هوای سرد و خشک و افرادی با همین مزاج، بیشتر خواهد بود. رای پیشگیری از چنین بیماری‌هایی بهتر است بدن گرم و تر نگهداری شود. علاوه بر تغذیه صحیح و تدابیر دیگر مناسب این فصل، روغن‌ مالی به بدن بسیار مفید و کمک کننده است.

بهتر است هفته‌ای دو تا سه بار بعد از حمام کردن، که منافذ پوست باز هستند، با روغن طبیعی و مناسب مزاج خود روی بدن را به‌آرامی ماساژ دهید.

فواید روغن مالی در پاییز

ماساژ دادن بدن با روغن های گیاهی در فصل پاییز فوید زیادی دارد که در این نوشته برخی از آنها را بیان می کنیم:

۱- جلوگیری از خشکی پوست

خشکی پوست یکی از مشکلات رایج به‌خصوص در فصل‌ سرماست. البته این مشکل برای بسیاری از افراد، اجتناب‌ناپذیر است؛ چون در حالت کلی، پوست آنها خشک است. عده‌ای دیگر، خشکی پوست را فقط در دوره‌ٔ خاصی از سال تجربه می‌کنند. با این‌حال خشکی پوست در فصل سرما افزایش پیدا می‌کند.

روغن مالی بدن با روغن بادام شیرین یا بنفشه، روشی مناسب برای کمک به رفع خشکی پوست به‌خصوص در فصل پاییز می‌باشد. بهترین زمان استفاده از این روغن بعد از استحمام است.

همچنین، ممکن است در شرایط زیر، دچار خشکی پوست بشوید:

  • اقامت در منطقه‌ای با آب‌وهوای خشک؛
  • تماس با کلر در استخرهای شنا؛
  • قرار گرفتن بیش‌ازحد در معرض تابش آفتاب.

خشکی پوست ممکن است بسیار حاد باشد و باعث ایجاد خراش در پوست شود. پوست خراشیده، ورود باکتری به بدن را تسهیل می‌کند و باعث ایجاد عفونت می‌شود. اگر فکر می‌کنید ممکن است مبتلا به عفونت باشید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

نشانه‌های عفونت عبارت‌اند از: قرمزی / حرارت / تاول / جوش زدن پوست

۲- برای مقاوم شدن بدن در سرما

بدن در فصل تابستان به گرما عادت کرده است و در فصل پاییز برای عایق شدن در مقابل بادهای سرد و خشک پاییز بهتر است با روغن کنجد یا روغن زیتون بدن را روغن مالی کرد.

یکی از فواید اثرات سرما دردهای عضلانی است که این دردها را نیز میتوان با روغن مالی حل کرد. روغن دارچین و زنجبیل هم دو روغن دیگری هستند که طبعشان گرم است و از خواباندن در روغن‌های کنجد و زیتون به‌دست می‌آیند.

این دو از روغن‌هایی به‌شمار می‌روند که عطر خوبی دارند و در اصطلاح به آن‌ها روغن فرار هم گفته می‌شود. علاوه بر بوی خوش، روغن دارچین و زنجبیل سوزاننده هم هستند و برای تسکین دردهای عضلانی و مفصلی هم به‌کار می‌روند.

با مالیدن این دو روغن بر محل درد و کمی ماساژ از میزان درد کاسته می‌شود. اما باید مراقب باشید روغن دارچین و زنجبیل با مخاط‌ها تماس نداشته باشند. چراکه سوزاننده هستند و اگر دست آلوده به روغن را به چشم و دهان و بینی بزنید، احساس سوزش و ناراحتی زیادی ایجاد خواهند کرد.

۳- برای گرما بخشیدن به بدن

پاییز طبع سردی دارد و با جلو رفتن ایام به سمت زمستان این سردی بیشتر هم می‌شود! بنابراین برای تامین حرارت بدن در این فصل توصیه می‌شود که بدن را با روغن زیتون خام روغن‌ مالی کرد.

۴- جلوگیری از غلبه سودا

چکاندن برخی از روغن‌ها در بینی (سعوط)، مانند روغن بادام شیرین در پیشگیری از زکام و غلبه سودا در مغز در فصل پاییز بسیار مؤثر است.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *