بین غذا خوردن و عمل جنسی چه ارتباطی وجود دارد؟

ارتباط بین غذا و عمل آمیزش در طب سنتی

عمل آمیزش و داشتن رابطه جنسی در بین زوجین، یکی از فرآیندهای طبیعی بدن سالم است و اگر به درستی و با رعایت تدابیر مربوطه انجام شود، منجر به تداوم سلامت و حتی پیشگیری از پاره‌ای مشکلات جسمی – روانی می‌شود. این عمل غیر از تداوم نسل، خود نوعی پاکسازی بدن از موادی می‌باشد که باید دفع شوند.
این عمل باید متناوباً (با فواصل زمانی مشخص) به صورت طبیعی در افراد بالغ صورت بگیرد تا احتمال بروز بیماری‌های غدد جنسی و اعضای تناسلی و بیماری‌های مرتبط کاهش یابد. برای اینکه آمیزش باعث سلامتی و نه بیماری شود، فرد باید ارتباط آن را با غذا خوردن بدانید.

ارتباط غذا خوردن با عمل جنسی

آمیزش و عمل جنسی باید در آرامش کامل بدن صورت بگیرد و بدن نیاز دارد قوای خود را صرفاً متمرکز بر انجام بهینه و مفید این فرآیند نماید تا مشکلی به وجود نیاید بلکه سلامتی ارتقاء یابد. بنابراین:

 • نباید با شکم پر(بلافاصله یا کمی پس از صرف غذا) آمیزش انجام شود،
 • عمل جنسی باید به دنبال استراحت بدن و اتمام هضم معدی صورت گیرد؛ یعنی حدود ۲ تا ۳ ساعت فاصله زمانی وجود داشته باشد تا غذا از معده رد شود.

بیشتر بخوانید
تعداد دفعات متعادل رابطه زناشویی در طب سنتی

عوارض رابطه جنسی با معده پر

اگر فاصله بین زمان غذا خوردن تا عمل آمیزش، به درستی رعایت نشود، عواقب و عوارض خاص خود را به دنبال خواهد داشت، از جمله:

 • اختلال هضم
 • مشکلات آمیزش مانند زودانزالی و یا ضعیف شدن توان جنسی
 • عدم تحقق  فواید روانی-جسمانی متصور برای عمل جنسی
 • ناباروری یا عدم تعادل و سلامت سلول تخم و نوزاد حاصل از این آمیزش
 • ایجاد اختلال یا حتی ناهنجاری‌ در بدن و عملکرد آن.
 • بروز اختلال‌هایی مانند درد پشت، درد سیاتیک و گرفتگی‌های عضلانی
 • عود کردن واریس و دردهای ناشی از آن

در زمان عمل جنسی، گرسنه نباشید

اشخاصی که باید بیشتر مراقب باشند، افرادی هستند که غلبه خشکی در بدن دارند و لاغرند. این افراد باید کمتر عمل آمیزش را انجام دهند. استفاده از غذاهای مناسب مزاج هم همیشه توصیه می‌شود. اگر این عمل با شکم خالی و یا بیش از حد صورت بگیرد، منجر به چه عوارضی می‌شود؟

 • مانند استحمام یا ورزش غیراصولی، منجر به لاغری و خشکی شدید و بیماری می‌شود.
 • می‌تواند آسیب‌های جدی را به بدن مرد و زن وارد کند که مهم‌ترین آن‌ها کاهش قوت و توان بدنی است.
 • به مرور می‌تواند منجر به ضعف عمومی بدن، تحلیل اعضا، رنگ‌پریدگی، ریزش مو، ابتلا به بیماری‌ها و اختلال‌های دهان و دندان مانند تحلیل لثه شود.

بعد از رابطه جنسی چی بخوریم؟

ارضا شدن زوجین بعد از رابطه جنسی موجب می شود کالری زیادی را در بدن بسوزانند، ضربان قلب افزایش پیدا کرده و اشتها زیاد شود! در چنین شرایطی، گزینه‌های زیر خوراکی‌های مفیدی خواهند بود:

 • مصرف عسل یا شیرینی‌های طبیعی مثل شیره انگور، شیره توت و کمی حلوا با نان
 • در صورت بروز ضعف، مصرف نخود آب یا ماء الشعیر طبی یا آب گوشت بعد از یک الی دو ساعت از رابطه، مفید است.

بین تغذیه و زودانزالی چه ارتباطی وجود دارد؟

در مردان برای تولید اسپرم درجاتی از خنکی در محل بیضه ها لازم است و به همین دلیل بیضه‌ها در کیسه بیضه قرار گرفته‌اند که از بدن کمی فاصله پیدا کنند و به آن چسبیده نباشند و حرارت بدن به آن نرسد و در نتیجه اسپرم سازی مختل نشود.

به عنوان مثال آقایی را در نظر بگیرید با مزاج گرم، در فصلی گرم و اقلیم گرم، خوردن گرمی‌جات در این افراد باعث بالا رفتن حرارت بدن و به دنبال آن حرارت بیضه‌ها می‌شود، اسپرم سازی مختل شده (کم شدن تعداد اسپرم یا اختلال در شکل و تحرک اسپرم ها) و حتی ممکن است دچار انزال زودرس نیز بشود.

چون حرارت بدن بالا است، به سرعت دچار تحریک جنسی شده و به سرعت نیز ارضاء می‌شود؛ لذا لذت لازم را نمی‌برد و نمی‌تواند همسرش را نیز راضی کند (به اوج لذت جنسی برساند).

بنابراین افرادی که مزاج‌های گرم دارند و دچار مشکلات جنسی مانند زودانزالی می‌باشند، باید مصرف گرمی‌جات و مواد محرک مانند فلفل، ادویه‌جات، سرخ‌کردنی‌ها و… را کاهش دهند و بیشتر از خنکی‌جات مانند ماست، هندوانه یا ماهی استفاده کنند.

این مواد با اینکه خنک و دارای مزاج سرد هستند، ولی در افراد گرم‌مزاج به دلیل تعدیلی که در طبع شخص ایجاد می‌کنند، باعث افزایش میل جنسی می‌شوند.

بیشتر بخوانید
درمان زود انزالی با کمک طب سنتی ایران

رابطه بین میل جنسی و مزاج غذاها

خوراک افراد بایستی بر مبنای مزاج‌شان تنظیم شود؛ افراد با مزاج سرد در صورت خوردن غذاهای با مزاج سرد مانند ماست، هندوانه، سالادجات و غیره، دچار افزایش سردی و کاهش متابولیسم می‌شوند.

 • الزاماً گرمی جات باعث افزایش عملکرد جنسی نمی‌شوند و خوردن خنکی جات هم می‌تواند میل جنسی را افزایش دهد.
 • خوردن گرمی‌ها برای افرادی توصیه می‌شود که دچار مزاج سرد هستند.برای این افراد مهم‌تر از خوردن گرمی‌جات، کاهش میزان سردی جات است و یا برعکس فرد با سوء مزاج گرم باید خوردن گرمی‌جات را محدود کند و در مرجله بعدی خوراکی های با مزاج سرد استفاده کنند.

در منابع طب سنتی نیز آمده است که خوردن موارد غذایی با مزاج سرد مثل هندوانه، ماست، ماهی و غیره در افراد با مزاج گرم و سوء مزاج گرم باعث افزایش و بهتر کردن میل و عملکرد جنسی می‌شود.

 • فرد با مزاج گرم که در غذا خوردن اعتدال لازم را رعایت نکند (خوردن گرمی جات زیاد و نخوردن سردی جات)، مانند افراد گرمازده است که به دنبال جای خنک می‌گردد و اصلاً به فکر فعالیت جنسی هم نمی‌افتد و تمایل ندارد و لذا در صورت انجام فعالیت جنسی، عملکرد ضعیفی خواهد داشت.
 • در درجه اول همیشه پرهیز مهم است و در درجه بعدی خوردن غذاهای مناسب قرار دارد.

خوراکی هایی مانند نخودآب، زردک (هویج ایرانی)، آبگوشت، حلیم و گوشت قرمز مخصوصاً در صورت آماده شدن با پیاز مخصوصاً برای افرادی با مزاج سرد مفید است.

چند توصیه غذایی برای بهبود عملکرد جنسی

* افراد ضعیف یا دارای مزاج سرد می‌توانند از معجون‌های مقوی (اصطلاحاً چهار مغز) میل نمایند (البته بعد از پرهیز از مواد مضر). برای تهیه این معجون پودر چند عدد بادام، بادام‌زمینی، فندق و پسته همراه با ۲ عدد رطب بدون هسته در مقداری شیر مخلوط می‌شود.

* آب نخود پخته با عسل مفید و مقوی است. می‌توان خود نخود را نیز در داخل غذا و آبگوشت ریخته و میل نمود.

* با رعایت نوع غذا و فاصله غذا خوردن تا انجام عمل آمیزش، می‌توان به موفقیت‌آمیز بودن این عمل کمک نمود.

* کلاً برای مزاج‌های خشک، مصرف غذاهای ایجادکننده رطوبت و حجم در بدن، برای موفقیت‌آمیز بودن این کار توصیه می‌شود، مثلاً مصرف مقداری گوشت، نان یا برنج، آش‌ها و یا سوپ‌های مغذی با کمی گوشت مرغ، جو، گندم و یا بلغور مفید است.

* افرادی که پرخوری کرده‌اند و دچار چاقی و امتلاء (پرشدگی) می‌باشند، باید از رژیم‌هایی پیروی کنند که بدن سبک شود تا در عمل آمیزش موفق باشند.

حرف آخر…

از فردی که چاق است و در بدنش مواد زائد وجود دارد و نیز از افراد ضعیف، نمی‌توان انتظار موفقیت در عمل جنسی را داشت در نتیجه این افراد دچار ناباروری و مشکلاتی مانند اسپرم‌های ضعیف یا اسپرم‌های با شکل غیرطبیعی، کیست‌های تخمدان، تنبلی تخمدان، فیبرم، سقط و… می‌شوند که همان‌گونه که گفته شد ریشه بسیاری از این مشکلات در غذا می‌باشد. در حقیقت، خوردن غذای خوب و خوب غذا خوردن باعث تعادل و سلامت بدن می‌شود و به این ترتیب فرد می‌تواند تداوم نسل هم داشته باشد.

منبع: گردآوری شده توسط تیم محتوایی طبایع 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۵ (۲ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (2 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *