خوردن و آشامیدنزیبایی و تناسب اندام

کاهش وزن با آهسته غذا خوردن

بررسی اثرات آهسته غذا خوردن بر کنترل اشتها و کاهش وزن

قطعاً برای شما هم پیش آمده که گاهی اوقات به دلایل مختلف از جمله عجله زیاد یا مشغله فراوان، به جای آهسته غذا خوردن ، سریع و بی‌توجه غذا خورده باشید اما اگر این سبک غذا خوردن به یکی از عادات تغذیه‌ای شما بدل شود و در شرایط معمولی نیز سریع غذا بخورید ممکن است به مرور مشکلات سلامتی متعددی را برایتان به دنبال داشته باشد.

آیا می‌دانستید سریع غذا خوردن یکی از عوامل مهم افزایش وزن و بروز چاقی بوده و در مقابل آهسته غذا خوردن فواید زیادی برای سلامتی دارد؟ در این پست از مجله اینترنتی قصد داریم درباره این موضوع صحبت کرده و با مزایای آهسته غذا خوردن آشنا شویم:

چرا سریع غذا خوردن باعث افزایش وزن می‌شود؟

از زمان شروع غذا، ۲۰ دقیقه زمان لازم است تا پیام سیری به مغز برسد. بنابراین وقتی که سریع و تند غذا می‌خوریم، مغز فرصت دریافت سیگنال‌های سیری را نداشته و اشتها افزایش پیدا کرده و بیش از نیاز غذا خورده می‌شود. این امر نه‌تنها باعث ناراحتی معده می‌شود، بلکه زیادخوردن غیرعمدی یکی از عوامل چاقی و افزایش وزن است مشکلات سلامتی مزمن را بیشتر می‌کند و کمیت و کیفیت زندگی ما را کاهش می‌دهد.

از طرفی دیگر، وقتی شما تند غذا می‌خورید، غذا را کامل و به‌درستی نمی‌جوید و همین امر باعث می‌شود غذا به خوبی هضم نگردد و احساس سنگینی در معده داشته باشید.

اما چرا آهسته غذا خوردن از افزایش وزن جلوگیری می‌کند؟

  • اشتها را کاهش می‌دهد

آهسته غذا خوردن باعث می‌شود پیام سیری در زمان درست به مغز برسد و در نتیجه زودتر از غذاخوردن دست بکشید، در واقع با افزایش ترشح هورمون‌های سیری به کاهش غذای مصرفی در یک وعده کمک می‌کند.

  • مصرف کالری را کاهش می‌دهد

زمانی که آهسته تر غذا می‌خورید، چون حجم غذای دریافتی تان کمتر است، متقابلاً کالری کمتری نیز دریافت می‎کنید و از طرفی مدت طولانی‌تری احساس سیری کرده و میزان گرسنگی تان بعد از گذشت یک ساعت از وعده غذایی کمتر خواهد بود.

این کاهش مصرف کالری به مرور زمان سبب آب شدن چربی‌های دور کمر و کاهش وزن می‌گردد.

  • جویدن را بهبود می‌بخشد

هنگامی که آهسته غذا می‌خوریم فرصت کافی برای جویدن درست مواد غذایی پیدا می‌کنیم، جویدن کامل غذاها باعث هضم درست و درنتیجه کاهش کالری مصرفی و وزن می‌شود و از سوی دیگر به افزایش ترشح هورمون‌های سیری در بدن کمک می‌کند.

البته نباید جویدن غذا بیش از ۲۰ الی ۳۰ ثانیه باشد، چون ما را خسته کرده و لذت غذا خوردن را از ما می‌گیرد.

سایر فواید آهسته غذا خوردن

آهسته غذا خوردن علاوه بر کاهش وزن به حفظ سلامت بدن کمک کرده و کیفیت زندگی ما را بهبود می‌بخشد، از جمله این مزایا می‌توان موارد زیر را برشمرد:

  • آهسته خوردن سبب می‌شود از غذای خود لذت بیشتری ببرید.
  • آهسته غذا خوردن به هضم بهتر غذا و جذب بهتر مواد غذایی کمک می‎کند.
  • با آهسته غذا خوردن، غلبه بر استرس و ارزش قائل شدن برای زمان را تمرین می‌کنید و در نتیجه سطح استرس شما پایین آمده و به آرامش دست می‌یابید.
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۵ (۱ رای)
برچسب ها

اطلاعیه مهم!

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

توجه توجه!

برای شرکت در کلاس‌های آموزشی با گواهینامه معتبر انجمن علمی به لینک زیر مراجعه نمایید...

مژده مژده!

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن