خوردن و آشامیدن

چاقی موضعی و توصیه های طب سنتی

چاقی موضعی شکم معمولاً ناشی از پرخوری نیست و کم‌خوری هم درمان آن نیست!

چاقی موضعی مشکلی است که خیلی از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند و دنبال راه نجاتی برای آن هستند.

نکات و توصیه هایی در مورد چاقی موضعی

 1. افراد چاقی که چربی در اطراف ران‌ها و شکم خود زیاد دارند دچار چاقی با طبیعت سرد و تر هستند و دچار غلبه بلغم هستند.
 2. این افراد صبحانه مفصل و با طبیعت گرم بخورند که شامل مرباهای خانگی (سیب، به، بالنگ و …)، عسل، بادام، مویز، انجیر، توت و نان گندم بدون چای بخورند.
 3. این افراد بهتر است که ناهار را حذف کنند و مصرف میوه‌های گرم مثل انگور، خرما، خربزه، سیب، نوشیدنی‌هایی مثل آب عسل و آب میوه‌هایی با طبع گرم، آب انگور، آب زردک، آب سیب و… بسیار مفید است.
 4. نمک طعام قبل و بعد از غذا را مزه مزه کنند و باید خاطر نشان کرد که رژیم‌های آب‌درمانی در رفع چاقی با مزاج سرد و تر کاملاً مردود است چون موجب اضافه وزن و چاقی بیشتر می‌شود. آب دارای طبیعت سرد و تر و چربی نیز دارای طبیعت سرد و تر، به همین دلیل چاقی را بیشتر می‌کند.
 5. چله گرفتن باعث تغییر ذائقه و تمایل ذهنی شما نسبت به مزه‌های غذایی می‌شوند. (رژیم‌های چهل‌روزه) یک ماده غذایی را اگر ۴۰ روز نخورید علاقه نسبت به آن ماده غذایی برطرف می‌شود.
 6. قبل از هر رژیم غذایی بیماری‌های زمینه‌ای حتماً بررسی شوند تا در انتخاب شیوه درمانی مانند فشار خون، دیابت، سنگ کلیه، قلب و عروق، واریس، بیماری‌های غدد درون‌ریز، اختلالات هورمونی و … لحاظ شود.
 7. چاقی موضعی شکم معمولاً ناشی از پرخوری نیست و کم‌خوری هم درمان آن نیست؛ علت آن معمولاً سردی گوارش است.
 8. غذاهایی که خوب پخته نشده مثل نان ساندویچی، بیسکویت، کیک، چیپس صنعتی، ماکارونی، لازانیا، سالاد الویه و غذاهای غلیظ و سردمزاج، مثل پنیر، ماست، ماهی، قارچ در بروز چاق موضعی مؤثر است که باید از مصرف آن ها اجتناب کرد.
 9. میوه‌های سرد مثل خیار، هلو، آلو، پرتقال و… (البته آب این میوه‌ها بین وعده‌های غذایی بلامانع است)، همچنین نوشیدن آب یا دوغ، دلستر و … با غذا و مصرف برنج در وعده نهار نیز موجب بروز چاقی شکمی می‌شود.
 10. معمولاً پوشیدن دائم شکمبند پشمی یا حوله‌ای مهمترین روش درمانی است و مصرف داروهایی مثل زیره، زنیان و رازیانه به‌صورت نکوبیده یا نیمکوب با کمی نبات کوبیده برای از بین بردن این نوع چاقی ها بسیار مؤثر است.

افراد چاق با هر مزاج چه چیزی بخورند؟

افراد چاق با مزاج سرد و تر که غلبه بلغم دارند، شام را سر شب (موقع اذان مغرب) مفصل و گرم بخورند، به‌ویژه از مصرف غذاهای خانواده سرد و مرطوب و یا سرد و خشک بپرهیزند مثل لبنیات، لوبیا سفید، برنج، ماکارانی، بادنجان، هندوانه، آب سرد، خیار، گوجه، (سالاد) و… بپرهیزند.

کسانی هستند که طبیعت بلغم دارند، اما سر و صورت برافروخته و گرم دارند یا بالعکس افرادی که غالباً طبیعت گرم و تر دارند اما مچ پاهایشان سرد است. این افراد بهتر است قبل از اقدامات خود مراقبتی جلسه مشاوره با درمانگر طب سنتی داشته باشند.

منبع

 • علی‌محمد ملاحی، متخصص طب سنتی
 • روح‌الله شعرا، متخصص طب سنتی
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)
برچسب ها
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن