مزاج‌شناسی

همه چیز در مورد طبع و مزاج انواع ماهی

مصرف کدام ماهی ها در طب سنتی توصیه شده است؟

در صورتی که شخص گرم مزاج با رعایت تدابیر مخصوص، ماهی مصرف کند فوایدی برای درمان این بیماری ها حاصل او خواهد شد و مثلا یک فرد دموی گرم مزاج که خون غلیظی دارد با مصرف کباب ماهی تازه همراه با کمی سرکه، خونش رقیق‌ تر، حرارت بدنش کمتر و عروقش بازتر خواهد شد.

امّا در سایر افراد و به ویژه در صورت عدم رعایت شرایط آماده سازی مناسب ماهی – که معمولا هم همین گونه است- آن چه که بر جای می ماند، تولید خون غلیظ و اخلاط فاسد است. جالب این که طبع سرد و رطوبتی ماهی، دشمن تمام عیار قلبی است که عضلاتش دچار ضعف و نارسایی شده اند و آن را فسرده تر و ضعیف تر خواهد کرد.

روش تشخیص مزاج انواع ماهی

  • ماهی‌ هایی که بزرگ‌ تر هستند و در آب‌ های شیرین زندگی می‌ کنند و فعالیت کمتری دارند، میزان سردی و تری آنها بیشتر است، چرا که همواره سردی و تری همراه با سکون و کم‌ فعالیتی و لختی می‌آید.
  • اما ماهی‌ هایی که کوچک‌ ترند، حرکت آنها سریع‌ تر است و در آب‌ های شور یا آب تلخ دریا زندگی می‌ کنند یا فلس بیشتری دارند، میزان سردی و رطوبت کمتری دارند. بهترین بخش بدن ماهی برای مصرف سرد مزاجان، قسمت‌ های نزدیک به دم یا باله ماهی است، زیرا این قسمت‌ها حرکت بیشتری دارند و رطوبت و بلغم کمتری تولید می‌کنند و لطیف‌ تر هستند و قابلیت هضم بالا دارند.

ماهی، غذای مطلوب گرم مزاجان

قاعده مصرف ماهی برای افراد با مزاج گرم و‌ تر ـ که معمولا بدن‌های چاق عضلانی و مستعد افزایش وزن دارند ـ بسیار خوب است‌. ماهی در گرم مزاجان سبب تعدیل مزاج شده، مانع افزایش وزن و چربی و اسید اوریک و اوره می‌شود.

مصلحاتی که از سردی ماهی می‌کاهد

افراد با مزاج و معده سرد و‌ تر، هنگام پخت یا مصرف ماهی باید از گرمی‌ هایی همچون زنجبیل، گلپر، زیره، خردل، فلفل، دارچین، زیتون‌ پرورده، مغز گردو، خرما، عسل یا سبزیجات تند محلی همچون ترخون و آویشن و همچنین ترشی‌ هایی همچون سرکه یا آبلیمو استفاده کنند‌. به گفته وی این گرمی‌ ها با کاهش سردی و رطوبت ماهی از عوارض آن می‌ کاهد‌. همچنین توصیه می‌ شود، ماهی را از ساعتی قبل از پخت با برخی از این مواد همراه کنید و در این مواد بخوابانید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۵ (۱ رای)

مشاوره طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

آکادمی طبایع

برای شرکت در کلاس‌های آموزشی با گواهینامه معتبر انجمن علمی به لینک زیر مراجعه نمایید...

مشاهده کلاس‌ها

اپلیکیشن طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: