زنان و بارداری

رژیم غذایی ماهانه مخصوص بارداری

بررسی تغذیه بانوان در ایام بارداری از نظر طب سنتی

توجه به تغذیه دوران بارداری و نوع سبک زندگی برای سلامتی جنین در رحم مادر توجه ویژه‌ای لازم دارد. سلامتی مادر به طور مستقیم روی سلامتی نوزاد تاثیر می‌گذارد. حتی بهتر است پیش از اقدام به بارداری سلامتی مرد و زن تایید و مزاج شان به اعتدال برسد. در ادامه مطالبی در رابطه با طب سنتی و تغذیه دوران بارداری بیان می‌نماییم

ممنوعات تغذیه دوران بارداری در طب سنتی

  • زرشک ، کرفس ، گشنیز ، زعفران ، ترشیجات (سرکه ، سیب ترش ، ماست ترش ) ، سفیده تخم مرغ ، کافئین (چای پررنگ، قهوه، نوشابه‌های کولا) و نیز خوراکی‌های مصنوعی و صنعتی، آب‌میوه‌های بسته بندی شده، تنقلات ناسالم، رنگهای خوراکی، فست فودها، آب یخ و … را نخورید
  • مصرف زیاد کرفس در مادران باردار باعث افزایش ابتلای کودکان آنها به آلرژی در آینده می شود.
  • مصرف زیاد گشنیز در دوران بارداری، بر روی حافظه و قدرت یادگیری در کودک به طور کوتاه مدت عوارض نامطلوبی دارد.
  • مصرف کافئین در بارداری باعث ایجاد آسیبهای سلولی در جنین و بروز پرهاکلامپسی و از دست دادن زودرس حاملگی در مادر می شود.
  • زنان باردار بهتر است از زیاده روی در مصرف سیر پرهیز کنند چرا که می تواند باعث افزایش انقباضات رحمی و افزایش احتمال سقط یا زایمان زودرس گردد.
  • مصرف آلوئه ورا و فراورده‌ های آن به دلیل ایجاد انقباضات رحمی و افت فشارخون در بارداری می‌ تواند خطر ساز شود و باید تا حد ممکن از آن پرهیز کرد

خوردن کندر در بارداری

از موضوعاتی است که بسیاری از زنان باردار نسبت به آن کنجکاو شده اند و بعضا به اشکال مختلف مورد استفاده قرار داده اند. در این زمینه چند نکته باید مدنظر قرار گیرد:

  1. این که زمان توصیه شده برای مصرف کندر به قصد تأثیر بر تکامل مغزی جنین، ماه سوم بارداری است.
  2. اینکه کندر مورد استفاده برای این کار باید کندر ذکر باشد.
  3. مصرف کندر در ماه سوم باید به صورت جویدنی باشد نه خوردن، و به مدت ۱-۲ هفته و روزی ۱ نخود. احتمالا با جویدن در اثر ترشحات بزاقی چیزی از صمغ جدا می شود که در حالت گوارشی این اثر ظاهر نمی شود.
  4. مصرف کندر در سایر ماه ها ممکن است با عارضه همراه باشد به ویژه نقاطی که تکامل آنها بعد از ماه سوم بارداری نیز ادامه پیدا می کند.

لزوم تنوع تغذیه دوران بارداری

بهتر است مادر در ماههای اول به دلیل ضعف معده در طول روز بیش از سه وعده غذا با حجم کم صرف نماید. همچنین در سه ماهه سوم نیز به دلیل افزایش حجم رحم و فشار بر دستگاه گوارش و معده، باید حجم غذاها کاهش یافته و تعداد آن افزایش یابد.)
در طول بارداری بهتر است از غذاهای مولد خون شایسته، ساده و زودهضم مثل گوشت جوجه و کباب یا آب گوشت گوسفند جوان (تازه) استفاده شود.

تغذیه دوران بارداری

تغذیه در ماه اول بارداری

ماه اول بارداری آغاز فعالیت قلب است. انار خون ساز است، اگر در فصلی بودید که انار نبود غذاهای خون ساز دیگر استفاده کنید. خرما قند طبیعی دارد که سوخت مغز است .مصرف لبنیات در شب مثل شیر با خرما و پنیر با گردو خیلی مفید است. مصرف سبزیجات که هم خون تازه برویاند و هم از یبوست در بارداری پیشگیری کند..

تغذیه در ماه دوم بارداری در طب سنتی

ماه دوم، ماه شکل گیری چهره جنین است. بادام منبع کلسیم است وبهتراست پودر شده و باشربت عسل معجون شود و میل شود میزان کلسیم سازی آن که مغز استخوان را پر می‌کند و مغز استخوان خون تازه تولید می کند خیلی زیاد است.

تغذیع ماه سوم دوران بارداری

در این ماه تارهای صوتی و اعضاء حسی جنین شکل می گیرد. گندم ویتامین ای دارد و بصورت جوانه یاحلیم استفاده می شود. ویتامین ای در زیبائی مؤثر است .گوشت قرمز بالاترین خون سازی و ویتامین ب را دارد.سیب درختی وغذاهای گرم باعث بالارفتن حرارت معده ودرنتیجه هضم غذا و از طرفی کاهش تهوع ناشی ازویارو…می شود.

تغذیه دوران بارداری در ماه چهارم

در این ماه رویش موی کودک شروع می شود. مصرف ناشتا این مواد خیلی مفید است :
سیب ، انار، عسل. روزانه ۲ عدد انجیر خیلی مفید است. انجیر کلسیم زیادی دارد و خون ساز است.

ماه پنجم بارداری

ماه حرکت جنین است. تخم مرغ بالاترین ویتامین ب را دارد و داروی اعصاب محسوب میشود .

ماه ششم بارداری

مصرف انجیر و زیتون بعد از صبحانه توصیه می‌شود. زیتون برای تقویت اعصاب مفید است. این دو ماده برای ماه بعد که فعالیت اعصاب شروع می شود، ضروری است.

ماه هفتم بارداری

ماه سیستم اعصاب است. مصرف ناشتا انار و بادام روزانه خیلی مفید است. در فصل تابستان مصرف خربزه که گرم و تر است مفید است. خوردن به د راین ماه کودک را زیبا می‌کند. مصرف کدو مسمائی و حلوائی کودک را خوش خلق می‌کند.

ماه هشتم بارداری

ماه زیبایی جنین است. مصرف عسل، سرکه سیب هفته ای یک بار،انارشیرین در صبح خیلی مفید است.عسل ویتامین دارد و در زیبایی جنین و بدن مادر نقش دارد. سرکه گرم است وحرارت بدن را بالا میبرد و مقوم اعصاب است.

تغذیه در ماه نهم بارداری از نظر طب سنتی

ماه تولد کودک است. برای مادران با طبع سرد مصرف کباب گوشت شتر و برای مادران با طبع سرد و خشک، کباب ماهی خیلی مفید است. برای مادران با طبع دموی، گوشت شتر تا سردی و خشکی آن را میزان کند. مصرف خرما با شیر در شب خیلی مفید است. اگر هم از مزاج خود اطلاعی ندارید، می‌توانید در آزمون مزاج شناسی طبایع شرکت کنید.

 زنان باردار به منظور کاهش درد زایمان می‌توانند در هفته آخر ماه نهم بارداری خود روزانه ۲ تا سه لیوان از دمکرده گل‌ختمی، گل‌گاو‌زبان و پرسیاوشان استفاده کنند.

منبع: پیشگیری و شفای بیماریها از سیر تا پیاز، دکتر عبدالله پورعبدالله

منبع: کتاب سبک زندگی سالم با طب ایرانی اسلامی

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۴ (۶ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4 (6 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *