خوردن و آشامیدن

۱۵ دمنوش گیاهی جایگزین چای

برای حفظ سلامتی خود جوشانده ها و دمنوش‌ های طبیعی را جایگزین چای سیاه کنید

متأسفانه افراد زیادی هستند که عادت به خوردن چای سیاه آن هم بلافاصله بعد از غذا یا به صورت ناشتا دارند، که توصیه ما به این افراد این است که برای کاهش عوارض ناشی از چای سیاه، دمنوش های گیاهی یا جوشانده های طبیعی را جایگزین چای نمایند و به این ترتیب از طعم فوق العاده و خواص دارویی آنها به راحتی بهره ببرند. ما در این پست از مجله اینرنتی طبایع قصد داریم شما را با چند جوشانده و دمنوش طبیعی، طبع، خواص و طرز تهیه آن‎ها آشنا نماییم.

آشنایی با بهترین جوشانده ها و دمنوش های گیاهی جایگزین چای سیاه

نوع جوشانده/ دمنوش گیاهی

طبع خواص

طرز تهیه

گل گاو زبان و سنبل الطیب

گرم و تر

خواب‌آور، آرامبخش اعصاب، پایین آورنده فشار خون، ضد دردهای عصبی، مقوی گلو درد و تنگی نفس

دو قاشق غذاخوری(یک مشت)گل گاو زبان + یک قاشق غذا خوری (یک مشت کوچک) سنبل الطیب + دو لیوان آب جوش+ نبات، یک ربع دم بکشد تا به رنگ قرمز آلبالویی در آید.

بادرنجبویه

بسیارگرم

مقوی قلب واعصاب، خونساز، تقویت کننده سلولهای مغز، فوق العاده آرامبخش ،محرک معده، خواب آور، نشاط آور یک مشت کوچک بادرنجبویه + دو لیوان آب سرد را روی شعله مستقیم قرار دهید تا به نقطه جوش برسد سپس با شعله غیر مستقیم بگذارید خوب دم بکشد و بعد میل کنید.

دارچین

گرم

ادرارآور، محرک اعصاب، تقویت معده،کبد، قلب و عروق؛کاهش درد کمر و مفاصل، تسریع جریان خون، ضد اخلاط رطوبتی چند عدد چوب دارچین + دو لیوان آب سرد با شعله مستقیم آرام جوش آورده سپس با شعله غیر مستقیم یک ربع تا نیم ساعت دم بکشد تا به رنگ ایده آل درآید.

زنجبیل

گرم و خشک تسکین درد آرتریت، تقویت حافظه، ملین، تنظیم ادرار، ضد بلغم، رافع بیماری های مفصلی، سرفه و تهوع نصف یک قاشق چای خوری سرخالی پودر زنجبیل یا یک قاشق غذاخوری از برش‌های تازه زنجبیل را در دو لیوان آب سرد درون قوری ریخته و بگذارید آب به جوش آید سپس اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه به آرامی دم بکشد بعد چای را صاف کنید تا برش های زنجبیل جدا شوند و در آخر چای را با اندکی عسل و آب لیمو تازه بنوشید.

زعفران

گرم

مصلح عفونت بلغمی، محرک نیروی جنسی و قوای مفزی، مفرح، نشاط آور، ادرار آور، خلط آور، آرامبخش، مقوی کبد ۱.۴ قاشق چای خوری زعفران در یک لیوان آب جوش ریخته و در ظرف را گذاشته تا حدود ده دقیقه بماند سپس میل نمایید.

نعناء

گرم

طیف کننده خون، مفرح و مقوی قلب، مسکن ناراحتی های گوارشی، کمک به هضم غذا، مقوی اعصاب معده، بادشکن، اشتهاآور، دفع صفرا یک قاشق غذاخوری نعنا خشک یا ۱۵ عدد برگ تازه نعناع + دو لیوان آب جوش با شعله غیر مستقیم یک ربع دم بکشد.

پونه

گرم وخشک

قوی ترین آنتی بیوتیک، بادشکن، رقیق کننده خون، ادرارآور،خلط آور، صفرابر، انرژی زا، بسیار مفید برای درد سینه و آزاد کردن اخلاط از جمله فواید پونه به عنوان عضوی از دمنوش های گیاهی است. یک قاشق غذاخوری پونه خشک یا ۱۵ عدد برگ تازه پونه + دو لیوان آب جوش با شعله غیر مستقیم یک ربع دم بکشد.

چای کوهی

گرم و معتدل

آرامبخش، ضدحساسیت، ادرار آور، باز کننده گرفتگی های روده و کبد، تقویت سیستم ایمنی یک قاشق غذاخوری چای کوهی + دو لیوان آب جوش با شعله غیر مستقیم مدتی دم بکشد.

بابونه

گرم

آرامبخش اعصاب و مغز و معده و روده و تقویت آن‌ها، افزایش شیر مادر، اشتها آور، ادرارآور، ضد بلغم و صفرا یک قاشق چایخوری از گل های خشک شده بابونه یا دو قاشق چایخوری از گل های تازه این گیاه را در یک فنجان آب جوش ریخته و یک  درپوش روی فنجان قرار دهید و اجازه دهید به مدت پنج دقیقه دم بکشد، سپس آن را صاف کرده و میل کنید.

به لیمو

گرم و خشک به لیمو از دمنوش های گیاهی بسیار عالی با فوایدی چون آرامبخش، خواب آور در شب، تقویت حافظه و معده، رفع درد شکم، خستگی، صدای گوش، ضد میگرن، سردرد و نفخ می‌باشد. یک قاشق غذاخوری به لیمو+ دو لیوان آب جوش با شعله غیر مستقیم مدتی دم بکشد.

آویشن

گرم و خشک

تقویت اعصاب بینایی، معده، کبد و کلیه، بالا برنده فشار خون،تحلیل بادها و بلغم، لطیف کننده غذاهای غلیظ،اشتها آور،ادرار آور،جاری کننده حیض یک قاشق غذاخوری آویشن+ دو لیوان آب جوش با شعله غیر مستقیم مدتی دم بکشد

اسطوخودوس

گرم و خشک

آرامبخش اعصاب، تقویت کننده سلول‌های مغز، افزایش شیر مادر، تحلیل  نفخ و گاز روده، مسهل بلغم و سودا خصوصا سودای مغز، ضد میگرن، زکام یک یا دو قاشق غذا خوری اسطوخودوس + دو لیوان  آبجوش، در قوری ریخته با شعله غیرمستقیم ده دقیقه تا یک ربع دم بکشد و سپس با عسل یا نبات میل شود.

بهارنارنج

گرم و خشک

از جمله دمنوش های گیاهی است که فوایدی چون آرامبخش، مفرح، نشاط آور، اشتها آور، مقوی قلب، اعصاب، نیروی جنسی، رفع دل پیچه و گاز معده، تسکین درد سینه و سردردهای عصبی دارد یک قاشق غذا خوری بهارنارنج + دو لیوان  آبجوش، در قوری ریخته با شعله غیرمستقیم ده دقیقه دم بکشد.

ریحان

گرم و خشک

درمان کننده دردهای روده‌ای، ضد نفخ، بی خوای و اسهال، رافع و درمان کننده بی اشتهایی و عفونت‌های ادراری و زخم معده، به عنوان دهان‌شویه برای رفع التهابات و زخم‌های دهانی نیز کاربرد دارد. یک یا ۲ قاشق ریحان خرد شده را درون یک فنجان آب جوش بریزید و چند دقیقه صبر کنید تا خوب دم بکشد و بعد میل کنید.

چای سبز

سرد و خشک

جلوگیری از پیری زودرس؛ تقویت سیستم ایمنی، ضد چاقی، کنترل کننده دیابت، مقوی قلب و عروق، کاهش کلسترول، ضد کبد چرب یک تا دو قاشق چایخوری از برگ های خشک چای سبز را همراه یک چوب دارچین در یک فنجان آب داغ بریزید، سپس یک درپوش روی فنجان قرار دهید و اجازه دهید پنج تا هفت دقیقه دم بکشد.

هشدارهای مهم

  • درست است که جوشانده های طبیعی و دمنوش های گیاهی از خواص دارویی بی‌نظیری نسبت به چای برخوردارند اما در مصرف آن‌ها نیز نباید زیاده روی کرد.
  • از این جوشانده های طبیعی و دمنوش های گیاهی به طور مدام استفاده نکنید.
  • نوشیدن بیشتر از ۲ فنجان در روز از دمنوش های بالا توصیه نمی‌گردد.
  • تا حدامکان از مصرف چای پرهیز کرده و بسته به ذائقه از یکی از دمنوش های گیاهی بالا استفاده کنید.

برای آشنایی با طرز تهیه ۴ نوع از دمنوش های گیاهی که با گل گاوزبان تهیه می‌گردند پست زیر را از دست ندهید:

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۴ (۳ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4 (3 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *